[Talk-dk] Strømningsretningen stemmer ikke!
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Tir Maj 5 10:04:10 UTC 2015
Jeg faldt lige over OpenTopoMap[1] hvor der vitterligt er pile der angiver
strømmens retning i vandløb. God fornøjelse.
Tirsdag den 17. marts 2015 00:18:07 skrev Michael Andersen:
> Åh, ok. Det har du ret i. Jeg spurgte lige på IRC og der er tilsyneladende
> ikke nogen "normale" OSM baserede kort der angiver hvilken retning
vandløb
> strømmer. Så enten må enten må man gætte sig til det eller skabe sit
eget
> kort.
>
> Mandag den 16. marts 2015 23:48:04 skrev Uffe Kousgaard:
> > Hej,
> >
> > Jeg taler om at vandet på den strækning løber mod nord ude i
> > virkeligheden.
> > Det var den information Niels Elgaard søgte.
> >
> > Og jeg ved godt, at liniestykker har en digitaliseringsretning. Men
> > retningen fremgår ikke af det normale OSM kort.
> >
> > hilsen
> > Uffe
> >
> >
> > Michael Andersen wrote:
> > Hej Uffe
> >
> > Nej, alle liniestykker i databasen har en retning og vandløb strømmer
blot
> > i samme retning som liniestykket.
> >
> > Mandag den 16. marts 2015 23:22:34 skrev Uffe Kousgaard:
> >
> > Det løber nordpå, på den strækning.
> >
> > Skal man sætte "oneway" før retningen kan ses på kortet?
> >
> > mvh
> > Uffe Kousgaard
> >
> > Niels Elgaard Larsen wrote:
> >
> > Men der er stadig vandløb, som jeg ikke har fundet ud af, fx Tokkerup
Å:
> > http://www.openstreetmap.org/way/32057465
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-dk mailing list
> > Talk-dk at openstreetmap.org
> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
> >
> >
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-dk mailing list
> > Talk-dk at openstreetmap.org
> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
--------
[1] http://opentopomap.org/#map=15/55.81134/12.25259
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20150505/4a93bf4b/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.