[Talk-dk] Export from addressnode
Jens Hyllegaard
Jens at linushvj.dk
Tor Maj 7 14:41:53 UTC 2015
Det var ikke mange holdninger der var :)
Jeg lader dem ligge indtil andet måtte blive aftalt.
Mvh
Jens
Fra: Stephen Møller [mailto:stephen at celleinfo.dk]
Sendt: 4. maj 2015 13:41
Til: OpenStreetMap Denmark
Emne: Re: [Talk-dk] Export from addressnode
Hej Jens
Det har jeg valgt fordi det så er muligt at søge på "Baggersgade 2, 5800 Nyborg" og få oplyst at der er en bank, eller vil den ikke komme frem.
http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Baggersgade+2%2C+5800+Nyborg
Jeg ser flere fordele end ulemper, hvad mener i?
Mvh
Bilbo-denmark
2015-05-04 10:32 GMT+02:00 Jens Hyllegaard <Jens at linushvj.dk>:
Hej.
Jeg har opdaget at en del adressepunkter som tidligere havde f.eks amenity tilknyttet er blevet duplikeret hvorefter disse oplysninger så er blevet fjernet fra det oprindelige adressepunkt.
Men adresseoplysningerne ligger stadig på de udskilte punkter.
Her er et eksempel:
http://www.openstreetmap.org/node/3404320831 (udskilt punkt)
http://www.openstreetmap.org/node/947246358 (oprindeligt adressepunkt)
Bør adresse oplysningerne ikke fjernes fra de udskilte punkter?
Mvh
Jens
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk at openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20150507/06ef5497/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.