[Talk-dk] Adressepunkt der er blevet flyttet, hvad gør man?
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Lør Nov 7 11:06:38 UTC 2015
Jeg har i enkelte tilfælde benyttet Level0[1] til at undelete/revertere
adressenoder der var kommet på afveje. Man skal lige være lidt teknisk
minded for at gennemskue det og det kan også være lidt besværligt, men
ellers er det et super lille værktøj.
Processen du skal bruge både ved revertering og undelete er beskrevet
her: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Level0#Undelete_a_node[2] . Pas
på at holde tungen lige i munden de første gange.
Mvh Hjart
Lørdag den 7. november 2015 11:52:50 skrev Asger Frank:
> Det sker, at nogen har flyttet et adressepunkt, intenderet eller
> uintenderet, eller man kunne vel selv komme til det.
>
> Generelt, hvordan udbedrer man det så, når man ser det?
>
> 1. Flytter punktet tilbage til nogenlunde hvor man synes det bør være?
> 2. Bare venter, indtil der kommer en ny opdatering fra AWSbot, som
erstatter
> punktet med et korrekt? 3. Tilføjer punktet et tag, der udbeder en
> hurtig/ekstra opdatering fra AWSbot (findes det?)? 4. Reverterer
> ændringssættet, evt. selektivt (og hvad hvis ikke det er ens eget, eller
> ikke er fortrolig med det?)?
>
> Mvh
> Asger Frank
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
--------
[1] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Level0
[2] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Level0#Undelete_a_node
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20151107/484ab3b9/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.