[Talk-dk] P-pladser og navigation
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Søn Okt 11 09:19:41 UTC 2015
Hej alle
Lige for at gøre opmærksom på dette, da jeg har set (og rettet) fejlen
rigtig mange steder og mange (både begyndere og mere erfarne) ikke er
klar over det:
Parkeringspladser (amenity=parking) er ikke i sig selv navigerbare for
routingsoftware (se f.eks.
http://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route
=55.49970%2C8.43844%3B55.49831%2C8.44200[1]).
Derfor er det bedst at forbinde veje og stier direkte, fremfor til kanten af
polygonen. Amenity=parking tjener alene som en visuel hjælp og til
søgninger (POI) på p-pladser.
Mvh Hjart
--------
[1]
http://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route
=55.49970%2C8.43844%3B55.49831%2C8.44200
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20151011/ccee9429/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.