[Talk-dk] manglende bygningsdata
Soren Johannessen
soren.johannessen at gmail.com
Ons Apr 20 09:01:01 UTC 2016
Hej Lars
Du bliver nødt til først at oprette en engelsk wiki-side på OSM Wiki
om at du har planer om en masseimport - læs her hvad den skal
indeholde https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines
Hvis du bare starter en masseimport så lukker OSM datagruppen din
konto ned samt reverter tilbage det du har lagt ind.
Dernæst skal der være konsensus blandt de danske OSM brugere om at det
er en god ide at bygninger kommer ind + Så skal det afklares med
Geoforum Danmark om bygningspolygonerne må smides i OSM (licensen).
Det bedste er at nogen ansvarlige i Geoforum Danmark siger at OSM godt
må bruge bygningspolygoner fra de frie grunddata - Så har OSM DK det
på skrift og har ryggen fri.
NB - jeg er selv tilhænger af disse bygningspolygoner vi mangler mange
steder i DK komme ind fra de frie grunddata, men vi skal lige gøre det
med omtanke samt få det afklaret vedr. licens
Vh
Søren Johannessen
2016-04-20 10:02 GMT+02:00 Lars Christensen
<lars.agerskov.christensen at gmail.com>:
> Hej
>
> Jeg er igang med at uploade manglende bygninger i områder i Hillerød, Måløv,
> Gladsaxe og Bagsværd. Derudover vil der også blive lagt manglende stier, der
> går mellem nogle af bygningerne.
>
> Alt data kommer fra Frie danske geodata.
>
> Dette indgår i et projekt vi har hos Niras. I er velkommen til at kontakte
> Morten M. Sørensen, der er projektleder på dette projekt. Mail:
> mmks at niras.dk Telefon: 48104200 .
>
> Med venlig hilsen
> Lars Agerskov Christensen
> Niras
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
Mere information om maillisten Talk-dk.