[Talk-dk] U-vendinger
Jens Winbladh
jens at somewhere.dk
Tor Aug 17 14:56:19 UTC 2017
takker
Den 17. august 2017 kl. 08.55 skrev Niels Elgaard Larsen <elgaard at agol.dk>:
>
>
> Jens Winbladh:
> > Har lige kigget lidt i 'mit' pastorat' efter disse fejl.
> >
> > Har I et forslag til løsning af
> > denne: https://api.mapbox.com/styles/v1/danieljh/
> cj69ndyvf2iyu2rmuckadahxs.html?access_token=pk.
> eyJ1IjoiZGFuaWVsamgiLCJhIjoiTnNYb25JSSJ9.vYOnsuu1zeKcGW2nj0uJZw#16.41/
> 55.52932/9.46669
>
> Jeg vil tro at jeg allerede har løst den ved at mappen en vestresvingsbane:
> https://www.openstreetmap.org/way/515308412
>
>
> Der er jo rigtig helle, man skal venstre om, når man skal på motorvejen
> i østlig regning.
>
> > Jens
> >
> > Den 13. august 2017 kl. 13.58 skrev Michael Andersen <hjart at milvus.dk
> > <mailto:hjart at milvus.dk>>:
> >
> > On søndag den 13. august 2017 12.40.16 <tel:2017%2012.40.16> CEST
> > Niels Elgaard Larsen wrote:
> > > Jeg kigger på
> > >
> > https://api.mapbox.com/styles/v1/danieljh/cj69ndyvf2iyu2rmuckadahxs.
> html?acc
> > <https://api.mapbox.com/styles/v1/danieljh/
> cj69ndyvf2iyu2rmuckadahxs.html?acc>
> > >
> > ess_token=pk.eyJ1IjoiZGFuaWVsamgiLCJhIjoiTnNYb25JSSJ9.
> vYOnsuu1zeKcGW2nj0uJZw
> > > #7.41/55.861/9.891
> > >
> > >
> > > som markerer skarpe sving på motorveje og hovedveje.
> > >
> > > Hvis man skal dreje mere en 90grader, er der nok et problem med
> mapningen.
> > >
> > > Jeg har rettet en masse fejl, men problemet er U-vendinger.
> > >
> > > Ruteberegnere antager jo at man altid kan dreje, medmindre det er
> > > forbudt af turn-restrictions, ensretninger, osv. Hvis der et
> skilt, der
> > > forbyder U-vendinger et det jo nemt nok, så skal det bare være en
> turn
> > > restriction i OSM.
> > >
> > > Men der er også steder hvor vi har turn-restrictions uden at der er
> > > skilte, fx:
> > >
> > > http://www.openstreetmap.org/node/2007102423
> > <http://www.openstreetmap.org/node/2007102423>
> > >
> > > I praksis skal man ikke prøve en U-vending her hvis man ved en
> fejl er
> > > kommet til at køre af vandelvej.
> > >
> > > Men hvad med fx:
> > >
> > > http://www.openstreetmap.org/node/2805289890
> > <http://www.openstreetmap.org/node/2805289890>
> > >
> > > Kan man lave en U-vending her.
> >
> > Det rette spørgsmål må vel være "Må man?" eller "Er det
> forsvarligt?".
> > Personligt ville jeg, afhængigt af hvor meget trafik der er, ikke
> > føle mig helt
> > tryg ved det.
> > >
> > >
> > > Eller hvad med her:
> > > http://www.openstreetmap.org/node/4173955946
> > <http://www.openstreetmap.org/node/4173955946>
> >
> > Det ser ud til at du her har lavet ekstra baner alene med det formål
> > at omgå
> > de venstresvingsforbud du selv har lavet eks.
> > https://www.openstreetmap.org/
> > way/509101021 <https://www.openstreetmap.org/ way/509101021> der
> > omgår https://www.openstreetmap.org/relation/7408799
> > <https://www.openstreetmap.org/relation/7408799> ?
> > >
> > > Hvis man kan lave U-vendinger burde vi nok mappen en bane til det.
> >
> > Jeg foretrækker langt at undgå at lave sådanne kryds unødigt
> > komplicerede.
> >
> >
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-dk mailing list
> > Talk-dk at openstreetmap.org <mailto:Talk-dk at openstreetmap.org>
> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
> > <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk>
> >
> >
> >
> >
> > N �n�r����)em�h�yhiם�w^��
> >
>
> --
> Niels Elgaard Larsen
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20170817/cfc7aefd/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.