[Talk-dk] autoAWS første udkast
Jonathan Hougaard
hougaardjk at gmail.com
Tir Apr 17 09:13:12 UTC 2018
Hej Jakob
Tak skal du have.
Lad os bare flytte diskussionen til wiki-siden, så undgår vi at sende en
masse emails til folk der måske ikke er interesserede i projektet.
Mht. 4 - som nævnt tidligere, er min tilgang generelt (nødt til at
være), at data fra DAR er korrekt. Jeg har ikke deltaget i den nævnte
diskussion, og kender derfor ikke argumenterne. Teknisk kan jeg godt,
hvis der er konsensus om det, rette forkortede vejnavne til deres fulde
navn før de importeres. Dette kræver, at der er en eller anden, der
laver en komplet liste med forkortelser og deres udvidede form (Dr. =
Doktor, Nr. = Nørre osv.)
Umiddelbart har jeg lidt svært ved at forstå, hvorfor vi ønsker at ændre
de tilsyneladende officielle vejnavne fra DAR, men som sagt kender jeg
ikke argumenterne.
Mht. position, som tidligere diskuteret et sted i forrige tråd, bør fejl
rettes direkte hos DAR. Hvis der er helt exceptionelle tilfælde hvor en
adresseknude i OSM ikke skal placeres på den officielle placering (jeg
kan ikke umiddelbart komme på nogen!), kan vi eventuelt anvende et
specielt tag, så knuden bliver ignoreret (autoaws=ignore eller hvad ved
jeg). Så vidt jeg forstår, har AWSbot haft en tilsvarende funktion.
On 17/04/2018 10:26, Jakob Barfod wrote:
>> I må meget gerne kigge beskrivelsen igennem og komme med forslag og
>> kommentarer til dette.
> 1. Rigtig godt arbejde!
>
> 2. Foretrækker du, at diskussion foregåer her på talk-dk eller på diskussionssiden på wiki'en?
> 2.a. Hvis her på talk-dk, så opretter jeg lige en henvisning på wiki'en.
>
> 3. Henvisninger til AWSbot på diverse wiki-sider bør opdateres, så AutoAWS nævnes i stedet. Ikke ment sådan, at _du_ skal gøre det, men hermed efterlyses steder, hvor vi bør opdatere diverse tekster. Fx...
> 3.a https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Addresses#Denmark
> 3.b https://www.openstreetmap.org/user/AWSbot
> 3.c https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/KMS
> 3.d Flere?
>
> 4. Konfliktende opdateringer? Hvem har ret, DAR eller OSM?
> Jf. den gamle "Dr. Tværgade<>Doktor Tværgade"-diskussion, så lægger jeg mærke til, at stavningen fra DAR bruges, hvis der er forskel:
>
> "Any one of the following conditions will trigger an update:
> [...]
> The position (lat and lon) of the node is not equal to the AWS address position
> addr:street=* is not equal to the AWS street name "
>
> Er det hensigtsmæssigt? Hvad nu hvis en OSM-bruger har tilrettet forkerte data (fx position eller stavning af vejnavn)? Det kan jeg simpelthen ikke gennemskue.
>
Mere information om maillisten Talk-dk.