[Talk-dk] osm.elgaard.net i drift - og spørgsmål
Jørgen Elgaard Larsen
jel at elgaard.net
Ons Aug 22 16:43:47 UTC 2018
Nu er min navnechecker-service efterhånden så færdig, at den kan bruges
til at mappe efter. Der er bunker af dejlige navne, som ikke er i OSM.
Navne på skove, øer, byer og den slags er sandsynligvis ganske
pålidelige. Men ting som sportshaller, skoler, hoteller osv. kan sagtens
være forældede (lukket eller skiftet navn), så bruges jeres sunde
fornuft, når I mapper - og check gerne med andre kilder.
De fleste datasæt er ret store endnu, så de tager lidt tid at hente ind
- men når først de er hentet ind, er det fint at arbejde med.
I forbindelse med udviklingen af tjenesten, er jeg studset over nogle
ting, som jeg gerne vil have jeres syn på:
* Nogle togstationer er navngivet med "Station" i navnet, andre ikke.
Nogle har endda "station" med lille begyndelsesbogstav.
+ Stoholm station (lille s):
https://www.openstreetmap.org/node/312067775
+ Høng Station (stort S):
https://www.openstreetmap.org/node/930735765
+ Kolding:
https://www.openstreetmap.org/node/1433117250
Hvad er den korrekte navngivning?
* Vi navngiver som regel ikke kirkegårde - kun kirken. Altså
name="XX Kirke" på selve kirken, men intet name-tag på kirkegården.
Bør vi navngive kirkegårde?
* Generelt har vi ikke navne på motorvejskryds med i OSM i Danmark.
De kunne tagges med highway=motorway_junction (se
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_junction),
men jeg synes ikke, at beskrivelsen at, hvilke nodes, der skal tagges,
giver mening for danske forhold.
Hvordan ville I tagge et dansk motorvejskryds, og på hvilke nodes?
* Hvordan ville I mappe en bakke/ås/højdedrag?
* Hvordan ville I mappe en landsdel, f.x. Hornsherred?
* Der findes data på skilte med redningsnumre (se
https://da.wikipedia.org/wiki/Redningsnummer og
http://www.redningsnummer.dk/)
Bør vi lægge disse ind i OSM?
* Hvordan tagger man en grænsesten, og skal vi overhovedet have dem
i OSM?
- Jørgen
Mere information om maillisten Talk-dk.