[Talk-dk] osm.elgaard.net i drift - og spørgsmål
Torben Brendstrup
t.brendstrup at gmail.com
Tor Aug 23 06:05:43 UTC 2018
Dette forstår jeg ikke du siger, da jeg har navngivet samtlige
motorvejskryds i danmark. De er netop navngivet på noden motorway_junction,
fordi det giver mening for navigationssoftware, og fordi motorvejskryds
ikke har nummererede frakørsler.
Mvh. Torben
ons. 22. aug. 2018 18.46 skrev Jørgen Elgaard Larsen <jel at elgaard.net>:
>
> * Generelt har vi ikke navne på motorvejskryds med i OSM i Danmark.
> De kunne tagges med highway=motorway_junction (se
> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_junction),
> men jeg synes ikke, at beskrivelsen at, hvilke nodes, der skal tagges,
> giver mening for danske forhold.
> Hvordan ville I tagge et dansk motorvejskryds, og på hvilke nodes?
>
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20180823/22faaf1e/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.