[Talk-dk] Fejl på protected_area i DK
Jørgen Elgaard Larsen
jel at elgaard.net
Søn Nov 10 12:24:25 UTC 2019
Hej PangoSE
Tak for at gøre opmærksom på det.
På den ene side: "don't map for the renderer" - men på den anden side siger wikien, at både protect_class= og protection_title skal sættes sammen med
boundary=protected_area.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary=protected_area
Så det må vi hellere gøre.
Jørgen
Den 10. november 2019 10.38.28 CET, pangoSE <pangose at riseup.net> skrev:
>Hej
>
>CartoOSM støtter bare boundary=protected_area hvor der også findes en
>protect_class=
>
>Disse elementer savner denne klassificering og synes derfor ikke:
>https://overpass-turbo.eu/s/NYp
>
>mvh
>pangoSE
>
>_______________________________________________
>Talk-dk mailing list
>Talk-dk at openstreetmap.org
>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20191110/7f849581/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.