[Talk-dk] Redningsskilte?
Mikko Lukas Räsaänen
lists.openstreetmap.org at a22.dk
Man Okt 5 20:47:20 UTC 2020
Enig med Niels her.
Allan: Nu sad jeg bare lige og skimmede tilfældige punkter.
Nogle steder står der i data'ene at det er et skilt, mens virkeligheden
er at det er en redningskrans og at der på standeren blot sidder et
lillebitte klistermærke som viser nummeret.
Jeg har her til aften lavet en lettere oprydning og normalisering af
data'ene for de eksisterende emergency access points i OSM.
Læg mærke til at der allerede eksisterer dubletter - og det faktisk er
meningen, da et skilt med samme ID kan findes på flere positioner (fx.
både nede på stranden samt ved nærmeste parkeringsplads).
Når vi først får taget rigtigt hul på denne opgave, giver det sig selv
at alle data vi kan verificere som indeholdende fejl, skal rapporteres
tilbage til politiet (eller den enkelte kommune, da det er dem som står
for beslutningen, opsætningen og vedligeholdelsen af skiltene).
Mikko
On 2020-10-05 21:34, Niels Elgaard Larsen wrote:
> Allan Gyldendal Frederiksen:
>> Hvis der er dokumenterede fejl var det så ikke en idé, at kontakte politiet, så det
>> kan blive rettet?
> Jo. Og en måde at gøre det på er jo at vi tilføjer fx et redningsnummer:fixme tag på
> de redningennumre i OSM, som ikke passer med redningsnummer.dk og så sender de
> relevante myndigheder et link til en overpassturbo forespørgsel.
>
> Vi skal i alt fald nok ikke vente på, at de retter noget.
>
> Se fx disse skilte fra 2014.
>
>> C035 2014-9-11 08:20 1 Strandnr. skilt 1 Hedder pt. C036 55.96644276951021 8.137251867175852
>> C036 2014-9-11 08:21 1 Strandnr. skilt 1 Hedder pt. C037 55.969971700755785 8.136091891228265
>> C037 2014-9-11 08:22 1 Strandnr. skilt 1 Hedder pt. C038 55.971082022348604 8.135552411710846
>> C038 2014-9-11 08:22 1 Strandnr. skilt 1 Hedder pt. C039 55.97398479422794 8.134523576466318
>> C039 2014-9-11 08:23 1 Strandnr. skilt 1 Hedder pt C040 55.97536029307602 8.13393398756247
>>
>>
>> Venlig hilsen
>>
>> *Allan G. Frederiksen*
>>
>> *Fra:* Mikko Lukas Räsaänen via Talk-dk <talk-dk at openstreetmap.org>
>> *Sendt:* 5. oktober 2020 19:59
>> *Til:* talk-dk at openstreetmap.org
>> *Cc:* Mikko Lukas Räsaänen <lists.openstreetmap.org at a22.dk>
>> *Emne:* Re: [Talk-dk] Redningsskilte?
>>
>>
>>
>> Vær opmærksom på at data'ene fra redningsnummer.dk indeholder fejl, så de kan ikke
>> bruges som en autoritativ kilde,
>> men blot som supplement eller som udgangspunkt på steder hvor et punkt slet ikke er
>> tegnet ind (evet. en gd idé at tilføje en fixme=* )
>>
>> On 2019-08-28 19:21, Anders Hedelund wrote:
>>
>> Er der nogen, der har overvejet at inkludere redningsskilte i OSM?
>>
>> Det er de grønne, nummerede skilte, der står på strandene langs vore kyster:
>> http://www.redningsnummer.dk
>>
>> Under "download" står der vilkår for anvendelsen, samt div. filer klar til brug.
>>
>> Billedresultat for redningsnumre
>>
>>
>>
>> --
>>
>> Med venlig Hilsen Anders Hedelund - anders at xoz.dk <mailto:anders at xoz.dk> +45 3990 5335 Mob: +45 6150 5335 TR: +90 531 831 0220
>>
>> Et liv efter overlevelsen: http://iug.dk
>>
>>
>>
>> _______________________________________________
>>
>> Talk-dk mailing list
>>
>> Talk-dk at openstreetmap.org <mailto:Talk-dk at openstreetmap.org>
>>
>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>>
>>
>> _______________________________________________
>> Talk-dk mailing list
>> Talk-dk at openstreetmap.org
>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>>
>
Mere information om maillisten Talk-dk.