[OSM-fi] Karttojen päivitykset
Tapio Sokura
oh2kku at iki.fi
Tue Nov 20 23:56:22 GMT 2007
juhe wrote:
> Millä logiikalla nämä openstreetmapin kartat päivittyy?
Tarkoitat varmaankin webissä näkyviä bittikarttamuotoisia karttoja.
Ensinäkin niitä on kahta lajia, on oletuksena näkyvä Mapnik ja
karttaruudun oikeassa yläkulmassa olevan +-napin takaa löytyvä Osmarender.
Mapnik-kartat piirretään omasta karttatietokannastaan, joka päivittyy
OSM:n varsinaisesta karttatietokannasta kerran viikossa, muistaakseni
keskiviikkoisin. Eli jos teet muutoksen karttaan torstaina, se näkyy
Mapnikissä aikaisintaan seuraavana keskiviikkona. "more OSM coming soon"
läpyskät tarkoittavat, että ko. paikasta ei ole kyseisellä resoluutiolla
karttapaloja piirrettynä valmiiksi, mutta kyseiset palat on nyt
automaattisesti lisätty piirtojonoon. Karttapalojen uusintapiirtoja
tehdään vain, jos joku on ko. paikassa karttaa katsellut. Jos kukaan ei
ole kyseisen paikan karttaa katsonut vaikkapa kahteen kuukauteen, voi
siinä näkyä 2 kk vanha palanen. Ko. palan katsominen merkkauttaa
kuitenkin kyseisen karttapalan uudelleenpiirrettäväksi, ellei sitä ole
viimeisen parin päivän aikana piirretty. Uudelleenpiirto voi sitten
systeemin kuormasta riippuen tapahtua lähes heti tai vasta pidemmän ajan
(useamman päivän) kuluttua. Käsittääkseni Mapnikin päivitystahti on
viime viikkoina hiipunut ja jonot pidentyneet niin, että päivittymiseen
voi mennä kauankin.
Osmarender-kartat päivittyvät kahdella tavalla: 1) käyttäjä käy
esimerkiksi informationfreeway.orgin kautta manuaalisesti merkkaamassa
z12 tason karttapalan päivittyväksi tai 2) automaattinen karttadatassa
tapahtuneita muutoksia haisteleva systeemi merkkaa karttapalan
päivittyväksi. Molemmissa tapauksissa kartta luodaan täsmälleen samalla
tavalla, mutta manuaalisesti päivitettäviksi merkatut karttapalat ovat
korkeammalla prioriteetilla kuin automaattiset, ne päivittyvät
parhaimmillaan alle 10 minuutissa merkkauksesta. Automatiikalla
päivittymiseen voi mennä useita päiviä. Osmarender-kartat piirretään
aina piirtohetkellä "voimassaolevasta" OSM:n tietokannasta, toisin kuin
Mapnik.
Myös manuaalisille korkean prioriteetin päivityspyynnöille on
Osmarenderissä rajansa, olikohan maksimissaan 10 palikkaa vuorokaudessa
samasta IP-osoitteesta. Enemmänkin voi pyytää, mutta ne ovat sitten
matalammalla prioriteetilla. Pienemmän zoomitason kuin z12 (suuremman
mittakaavan, z0-z11 siis) karttapalaset päivittyvät hieman erilaisella
prosessilla ja hitaammin kuin z12-z17, jotka päivittyvät yhden z12
palikan alueelta aina kerralla kaikki.
Sekä Mapnik- että Osmarender-karttoihin vaikuttaa myös http-välimuistit,
joihin voi jäädä vanhoja palasia kummittelemaan. Mm. informationfreewayn
kautta voi valita "Osmarender (direct)" vaihtoehdon, jolloin
palvelinpuolella ei käytetä välimuistia. Oma ISP:si voi kuitenkin silti
käyttää ns. pakkovälimuistia.
Tapio
More information about the talk-fi
mailing list