[OSM-fi] Liian suuria nodenumeroita
Ilpo Järvinen
ilpo.jarvinen at helsinki.fi
Mon Mar 4 12:03:25 UTC 2013
On Mon, 4 Mar 2013, Ari Moisio wrote:
> Tervehdys
>
> Törmäsin alkuvuodesta outoon ongelmaan: lataan suunnillleen kerran kuussa
> Suomen kartan Geofabrik'in sivulta japilkon sen kuntien tai maakuntein
> kokosiisi palasiksi osmosis-ohjelmalla (0.34). Aloin saada virheilmoituksia
> että nodenumero ei ole integer ja näissä tapauksissa noden id näyttää menneen
> juuri yli 32-bittisen etumerkillisen luvun maksimiarvosta.
>
> Kunolen vähän tumpelo kaikessa javaan liittyvässä niin mietin pitäisikö tässä
> päivittää käytetty java vai itse Osmosis?
>
> Distro on Debian Squeeze ja mielelläni käyttäisin valmiita paketteja. Tosin
> Wheezy on tulossa ihan kulman takana joten voin odottaa siihenkin saakka.
Tuolta saapi vähän vihiä mitkä versiot mistäkin työkalusta toimivat
isompien numeroiden kanssa:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/64-bit_Identifiers
Javaan ei tarvitse koskea.
--
i.
More information about the talk-fi
mailing list