[OSM-talk-nl] Bing en 3dShapes
Frank Steggink
steggink at steggink.org
Tue Nov 30 21:26:00 UTC 2010
Hoi,
Mede namens Theun en Lennard (Ldp) heb ik een post geschreven over Bing
en 3dShapes op het blog: [1]. Ik ben benieuwd hoe jullie hierover
denken. Aangezien de 3dShapes import vrij omvangrijk en tijdrovend is,
en we niet onnodig mede-OSM'ers voor het hoofd willen stoten, zijn er de
nodige uitdagingen. Hier volgt de integrale tekst:
[quote]
Naar aanleiding van de vrijgave van Bing luchtfoto’s
<http://opengeodata.org/microsoft-imagery-details> voor OpenStreetMap,
waarover eerder deze week <http://blog.openstreetmap.nl/> is bericht,
wil ik namens het 3dShapes <http://wiki.openstreetmap.org/wiki/3dshapes>
importteam graag even stilstaan bij de consequenties voor deze import.
Het is natuurlijk geweldig dat we gebruik kunnen maken van de Bing
luchtfoto’s om OSM mee te verrijken! Daar moeten we zeker gebruik van
maken. Desondanks zou ik graag enige terughoudendheid willen vragen bij
het tracen van landuse features in gebieden waar 3dShapes nog niet is
geïmporteerd. Onder landuse worden vlakken verstaan, zoals bos, gras,
water, etc. Gebouwen vallen hier niet onder. Ik zal hieronder uitleggen
waarom we dit vragen.
Op dit moment zijn we halverwege met de landuse import van de 3dShapes
data. We streven ernaar om de import voor volgend voorjaar, wanneer het
recreatieseizoen in alle hevigheid zal losbarsten, af te ronden. Dit zal
dus naar verwachting in de loop van maart 2011 gebeuren. Tijdens de
import moeten we ook een keus maken over wat te doen met de bestaande
landuse data. Tot op heden is er vooral sprake van de kwalitatief
mindere AND data en de vrij slechte Yahoo luchtfoto’s (als je al het
“geluk” had om in een gebied te werken waar ze aanwezig zijn). 3dShapes
is hier een duidelijke verbetering. In gevallen waar gebruikers de
landuse data aanzienlijk hebben verbeterd en/of veel werk hebben
verricht, treden we in contact om te overleggen wat er met zijn data
moet gebeuren.
De resolutie van de Bing luchtfoto’s is zodanig goed dat door een
ervaren mapper de nauwkeurigheid van de 3dShapes data gehaald kan
worden. Juist vanwege de evaluatie en het opschonen van bestaande data
is de 3dShapes import een moeizaam proces. Het zou jammer zijn dat er
dubbel werk gedaan wordt, of dat het evalueren extra veel werk oplevert,
omdat iemand fanatiek landuse heeft zitten overtekenen van Bing.
Ik zou ervoor willen pleiten om het tracen van landuse (dus bossen,
gras, water, etc.) data vanaf Bing in een bepaald gebied uit te stellen,
totdat de 3dShapes data is geïmporteerd. Dit om de volgende redenen:
* De *ouderdom* van 3dShapes data en Bing luchtfoto’s *ontloopt
elkaar niet veel*: het is allebei meerdere jaren oud (zeg 3 tot 6
jaar). Dus actualiteit is geen reden om de voorkeur aan Bing te
geven in plaats van 3dShapes.
* Met de 3dShapes import hebben we een *landsdekkende dataset* tot
onze beschikking. Dit kan nooit gehaald worden met het tracen
vanaf Bing. Ons land is groter dan het lijkt ;)
* De 3dShapes data is ook *consistent*, in de zin van dat dezelfde
classificatie voor dezelfde featuretypes wordt gebruikt (behoudens
enkele onvolkomenheden in de data). Ook dit is veel lastiger te
behalen door individuele gebruikers; ieder met een eigen kijk op
de wereld.
Natuurlijk is er meer dan genoeg wat je wel zou kunnen doen, namelijk:
* Data toevoegen en bewerken in de delen van Nederland waar al wél
3dShapes is geïmporteerd. De 3dShapes data is natuurlijk niet heilig.
* Punt- of lijnobjecten toevoegen en bewerken. Deze data zal niet
door de import worden vervangen (m.u.v. hooguit het aansluiten van
waterlopen, en dan nog in beperkte mate). Bijv. op veel plekken is
de originele AND wegendata nog steeds onaangeroerd. Ga eens naar
een willekeurige stad, zet de luchtfoto’s aan, en zorg dat de
wegen op de juiste plek liggen en beter lopen.
* Gebouwen toevoegen en bewerken. De import van 3dShapes gebouwen is
al geruime tijd geleden afgerond. Alhoewel 3dShapes een mooie
dataset is, zou de nauwkeurigheid van met name de gebouwen
verbeterd kunnen worden. Dit was niet of nauwelijks mogelijk met
de oude Yahoo luchtfoto’s.
Mocht je toch graag met Bing aan de gang willen gaan in een gebied waar
nog geen 3dShapes geïmporteerd is, dan is het ook mogelijk om een
mailtje te sturen aan user:Ldp <http://www.openstreetmap.org/user/Ldp>
of user:fsteggink <http://www.openstreetmap.org/user/fsteggink>, om het
gebied eerder te laten importeren.
Happy tracing :)
[/quote]
Groeten,
Frank
[1] http://blog.openstreetmap.nl/index.php/2010/11/30/bing-en-3dshapes/
More information about the Talk-nl
mailing list