[OSM-talk-nl] Gemeentegrenzen zijn niet altijd wat ze lijken
Colin Smale
colin.smale at xs4all.nl
Fri Apr 20 15:26:06 UTC 2012
Dit kwam ik op internet tegen. Het schijnt dat gemeentegrenzen niet
altijd even wetenschappelijk zijn vastgelegd. Het is een dissertatie uit
2007 en kan dus een beetje achterhaald zijn. Misschien zijn de zaken nu
beter/anders geregeld? Een beetje OT maar toch interessant leesvoer voor
de liefhebber.
Gemeentegrenzen in Nederland: een juridisch, technisch en kadastraal
onderzoek
<http://repository.tudelft.nl/search/ir/?q=Gemeentegrenzen%20in%20Nederland%3A%20een%20juridisch%2C%20technisch%20en%20kadastraal%20onderzoek>
Gemeenten vormen een belangrijke pijler in de structuur van de overheid
in Nederland. Hun invloed beperkt zich uiteraard tot het eigen
grondgebied, en daarvoor is het nodig dat de gemeentegrenzen goed bekend
zijn. Er bestaat in Nederland echter geen offici registratie van
gemeentegrenzen. Het Kadaster heeft weliswaar deze grenzen op kaart
staan, maar dat is min of meer een bijproduct van de kadastrale
perceelsregistratie. Veel meetgegegevens ontbreken en de registratie op
de kaarten is niet altijd geometrisch betrouwbaar. Voorts is er nog de
Topografische Dienst die zelfstandig een registratie van gemeentegrenzen
bijhoudt, en die "zo blijkt uit een eerder onderzoek in de periode
1997-1999" ruim 2300 verschillen kent met de registratie van het
Kadaster. Voor gebruikers van beide datasets is dit verwarrend. Ook
worden er in wetten en besluiten van tijd tot tijd fouten gemaakt, die
ad hoc ambtelijk worden opgelost; regels hiervoor zijn er niet. In de
afgelopen twee eeuwen zijn er heel veel verschillende methoden gebruikt
om gemeentegrenzen mee te beschrijven; uit een analyse en toetsing
blijkt dat de meeste ervan niet geschikt zijn voor dit doel.
In de laatste jaren is er rond de registratie van gemeentegrenzen veel
veranderd op het gebied van meettechnieken (GPS, GIS), wet- en
regelgeving (wet-Arhi) en de informatievoorziening van de overheid
(basisregistraties). In de dissertatie wordt voorgesteld om de
registratie van gemeentegrenzen af te scheiden van de kadastrale
percelenregistratie en onder te brengen in een basisregistratie
gebieden, om daarmee waarborgen te cren voor de gegevens zelf en voor de
bijhoudingsprocedures ervan. Voorts wordt voorgesteld om de
grensbeschrijvingen met kadastrale perceelskenmerken niet meer toe te
passen maar nieuwe grenzen te beschrijven met conaten. Die laatste zijn
immers absoluut en daarmee niet onderhevig aan invloeden van de interne
bedrijfsprocessen van het Kadaster. Bovendien kunnen alle
belanghebbenden conaten gebruiken in hun GIS en met behulp van GPS,
waardoor men niet meer afhankelijk is van specifieke kadastrale en
landmeetkundige technieken.
http://repository.tudelft.nl/view/ir/uuid%3Aaf284777-3f6e-4fb5-8b85-f4a6f4c2c758/
Colin
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-nl/attachments/20120420/ed96d060/attachment.htm>
More information about the Talk-nl
mailing list