[Talk-se] (utan titel)
Joakim Fors
joakim at joakimfors.org
Wed Oct 17 09:43:20 GMT 2012
On 17 okt 2012, at 11:16, Fredrik Ramsberg <fredrik at ramsberg.net> wrote:
> Skulle ut och cykla en sväng för ett par dagar sedan. Var bitvis
> osäker på vägen, så jag pekade på min GPS var jag ville, och bad om
> ruttning för cykel. Färdvägen ser vid en snabb titt vettig ut. Efter
> ett par kilometer får jag punka och kör in på en sidoväg och stannar.
> Då visar GPS:en följande förslag på fortsatt färdväg:
>
> http://microheaven.com/Shared/gps_forbifart.jpg
>
> Den tycker alltså att jag cykla runt i en framtida biltunnel, till
> stor del mot enkelriktat.
>
> GPS:en är en Garmin Oregon 450. Kartan är en ganska färsk OSM, hämtad
> från marcussite.se . Vägen är märkt som highway=construction. Var
> ligger felet här - borde vägen märkas med något mer, borde den inte
> ansluta till befintliga vägar, borde programmet som bygger
> Garmin-kartor uppdateras, eller vad?
>
I det här fallet ligger nog problemet i programmet (eller specifikationen till programmet) som generar Garmin kartan. Testat med en karta från velomap:, t.ex. http://albin.abo.fi/user/jfors/osm/sweden/gmapsupp.img om den beter sig lika?
> Fredrik
>
> _______________________________________________
> Talk-se mailing list
> Talk-se at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
More information about the Talk-se
mailing list