[Talk-se] Naturvårdsverkets nya Nationella MarktäckeData
Grigory Rechistov
ggg_mail at inbox.ru
Wed Apr 10 07:39:31 UTC 2019
Hej Anders,
> Hur många överlappande polygoner blir det i en kommun?
Bra fråga. För de kommuner som redan är väl kartlagda misstänker jag att antalet blir stort, liksom tusentals befintliga polygoner mot tiotusentals nya polygoner från importen.
> Det är lätt att missa något scenario man inte tänkt på i en algoritm.
Jo, det är min mening att algoritmen ska vara mycket konservativ och vid minst osäkerhet ska markera polygoner med en tagg (jag ämnar nämna den "nmd2018:conflicts-with"). Sedan kan en människa hitta alla polygoner med den där taggen och lösa eventuella överlappningar själv.
Även om algoritmen beslutar att en väg ska bort blir det hellre den nya vägen från importen än den befintliga vägen.
Även vid en sådan metod finns det risk att få för mycket eventuella konflikter i vissa kommuner. I så fall får man uppfinna en bättre algoritm. Någonting som, innan man vectorizerar rastern för kommunen maskerar man pixlar som redan har skog/åkermark på OSM.
Om allt går bra har jag ett prototypskript för conflation ikväll. Då får jag pröva det på Vingåkers kommun för vilken jag tidigare har fått data .
>Вторник, 9 апреля 2019, 16:01 +03:00 от Micke <miarar at hotmail.com>:
>
>Hej!
>
>Hur många överlappande polygoner blir det i en kommun?
>
>Är det enklare och säkrare om dessa hanteras av en människa som tar beslut om vilken polygon som är bäst? Förutsatt att det inte blir för stor mängd så tycker jag det låter säkrare. Det är lätt att missa något scenario man inte tänkt på i en algoritm.
>
>/Anders Andersson
>
С наилучшими пожеланиями,
Григорий Речистов.
Med vänliga hälsningar,
Grigory Rechistov
With best regards,
Grigory Rechistov
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-se/attachments/20190410/e6e6826e/attachment.html>
More information about the Talk-se
mailing list