[Talk-tr] Road network improvements in Turkey

Andrew Wiseman andrew_wiseman at apple.com
Wed Jan 30 21:05:55 UTC 2019


Hello OSM Turkey,

My name is Andrew Wiseman, I work for Apple on the maps team. My team is interested in doing some work on the road network in Turkey on OpenStreetMap, things like adding missing roads, making sure roads connect properly, fixing incorrect alignments with GPS traces, ensuring road classifications are consistent, and other similar issues.

Are there places you know of that need improvement or types of problems you see frequently? And are there any imagery sources you'd recommend, any specific highway classification guidelines you recommend, or anything else that might help? I've seen https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tr:Turkey_roads_tagging and it says it’s a proposal, has that been adopted widely?

We have a Github page here about the project: https://github.com/osmlab/appledata/issues/141

An automated translation of this message is below.

Thank you,

Andrew

Apple, Inc.

///

Merhaba OSM Türkiye

Benim adım Andrew Wiseman, haritalar ekibinde Apple için çalışıyorum. Ekibim Türkiye'de OpenStreetMap’te yol ağı üzerinde bazı çalışmalar yapmak, eksik yol eklemek, yolların doğru şekilde bağlanmasını sağlamak, GPS izleriyle yanlış hizalamaları düzeltmek, yol sınıflandırmalarının tutarlı olmasını sağlamak ve benzeri konularla ilgileniyor.

İyileştirmeye ihtiyaç duyduğunuz veya sıkça gördüğünüz sorun türlerini bildiğiniz yerler var mı? Ve önereceğiniz herhangi bir görüntü kaynağı, önerdiğiniz herhangi bir otoyol sınıflandırma rehberi veya yardımcı olabilecek başka bir şey var mı? Https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tr:Turkey_roads_tagging'i gördüm ve bunun bir öneri olduğunu, bunun yaygın olarak kabul edildiğini mi söylüyor?

Proje hakkında burada bir Github sayfamız var: https://github.com/osmlab/appledata/issues/141

Teşekkür ederim,

Andrew

Apple, Inc.Andrew Wiseman |  Maps | andrew_wiseman at apple.com <mailto:andrew_wiseman at apple.com>
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-tr/attachments/20190130/7092b834/attachment.html>


More information about the Talk-tr mailing list