[Talk-cz] Návod na zakreslování turistických tras
Milan Zamazal
pdm na zamazal.org
Sobota Srpen 14 15:52:44 UTC 2010
>>>>> "h" == hanoj <ehanoj na gmail.com> píše:
>> Myslel jsem si to původně také, ale před časem jsem se tu ptal na
>> to, zda mohu zakreslit cestu podle jednoho (vlastního) GPS logu i
>> v lese, kde na UHULu nic nevidím, a byl jsem několika hlasy
>> ujištěn že ano, že to kdyžtak někdo opraví.
h> *** Prikazane neni v OSM nic. Nekdy od roku 2008 je tu take tento
h> text[2]. Pokud to bude vychozi postup je to urcite lepe.
Osobně se snažím pro lesní cesty používat aspoň dva zdroje, ale
v případech, kde to dost dobře nejde, se snažím postupovat dle zdravého
rozumu, např.:
- Pokud se většina GPS záznamu dobře shoduje s druhým zdrojem, na
kratších „neviditelných“ částečných úsecích ji udělám jen podle GPS,
je to lepší, než ji přerušovat.
- Pokud se domnívám, že po cestě budu moci projít v dohledné době znovu,
počkám se zakreslením, až z ní budu mít GPS záznamy dva (a tím pádem
i indicii o přesnosti těch záznamů v daném místě). Je jednodušší
cestu zakreslit jednou podle dvou záznamů, než ji následně opravovat.
- Pokud jsem po cestě nešel, ale na UHUL ortofotomapě je dobře vidět a
jsem si dostatečně jistý, že tam opravdu je (jde skutečně o cestu),
stále ještě tam je (ta ortofotomapa už je pár let stará a někdy
neodpovídá aktuálnímu stavu) a vede stejnými místy (zejména mezi poli
nezřídka dochází k významným posunům), tak ji zakreslím jen podle
UHULu.
- Pokud mám opravdu jen GPS záznam a mám důvod se domnívat, že není
úplně mimo, zakreslím cestu jen podle něj právě podle pravidla „lepší
něco než nic“. U lesních a polních cest je totiž většinou důležitější
vědět, že zhruba někudy vedou a co jsou zač, než znát jejich přesnou
polohu. Silnice v OSM také mají spoustu podstatných nepřesností (až
natolik, že zmatou navigaci) a je to pořád lepší, než kdyby tam nebyly
vůbec.
Je také třeba nezapomínat, že druhým zdrojem může být nejen UHUL
ortofotomapa, ale v některých případech také katastrální mapa. Naopak
nedoporučuji UHUL cesty odvozní, ty dle mých zkušeností velmi často
neodpovídají skutečnosti.
S ohledem na stávající nepřesnosti v OSM také dělám to, že pokud někudy
jdu nebo jedu poprvé s GPS, porovnám záznam s OSM a opravím
nesrovnalosti. Z toho je zřejmé, že je při zakreslování důležité uvádět
zdroje, aby až někdo narazí na odlišnosti mohl posoudit věrohodnost
původního a svého zdroje (když pominu jiné důvody).
Další informace o konferenci talk-cz