[Talk-cz] skolni projekt OSM

Anna Kratochvílová KratochAnna na seznam.cz
Úterý Srpen 17 08:28:31 UTC 2010


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Zbytovský <pavel na zby.cz>
> Předmět: Re: [Talk-cz] skolni projekt OSM
> Datum: 13.8.2010 13:27:09
> ----------------------------------------
> Ahoj,
> 
> zdá se, že se nikdo z povolanějích neozval, tak alespoň pár dotazů ode mě.
> Pochopil jsem, že máme v českém osm nějaké nevalidní polygony lesů, tedy
> toto:
> Self-intersection   - Překřížení sama sebe - jasné
> Hole lies outside shell - jasné
> Ring Self-intersection - ?
> Duplicate Rings   - ?
> Holes are nested - jasné
> 

Co se týče těchto chyb, nenašla jsem k nim žádnou dokumentaci, takže je trochu problém je správně interpretovat. Co jsem zjistila testováním různých polygonů:

self-intersection  - nejčastější chyba, jsou to všechny možné křížení ringů v rámci polygonu a multipolygonu

ring self-intersection - to je trochu oříšek, zatím jsem přišla na jediný případ, kdy k tomu dochází, rozdíl mezi ring self-int. a self-int. jsem se pokusila naznačit na http://josef.fsv.cvut.cz/~kratoan1/intersection.pdf 
(ale nemam v tom moc jasno) 

hole lies outside shell - dochazi k tomu nejcasteji asi když se původní multipolygony předělají na polygony a jednotlivé polygony v rámci původního multipoygonu jsou pak nesprávně interpretovány jako díry v polygonu i když leží mimo něj.

duplicate rings - nic složitého, prostě jsou tam vícekrát ty samé ringy v rámci (multi)polygonu. Jak k tomu dojde, netuším.


holes are nested - v díře polygonu je další díra


V rámci školního předmětu jsme se věnovali hlavně úpravě již naimportovaných dat v PostGISu. Není mi proto moc jasné, jak se data importují a v jakém formátu. Pokuď vím, byl použit program osm2pgsql. Po importu vznikla tabulka czech_polygon, která je ale typu POLYGON a ne MULTIPOLYGON. Nemohla být původní data v XML, která měla charakter multipolygonu, předělána na polygon? Tím by pak vzniklo mnoho zbytečných chyb, ačkoli původní data jsou třeba z valné části v pořádku.> Vypývá mi z toho, že strojové řešení není asi možné, takže by nám nejvíce
> pomohlo, kdybyste dodali *seznam těchto chyb, nejlépe se zeměpisným
> souřadnicemi chyby*. Pro ruční editaci tak stačí v JOSMu zobrazit to místo a
> "předrátovat to".
>
My jsme se právě snažili se s validací vypořádat programově a myslím, že je to možné. Záleží na množství chyb, u lesů jsme jich zjistili asi 300, i když teď nevím, jestli některé nevznikly při importu. Takové množství už je těžké upravit ručně. Problémem nejsou jen nevalidní polygony, ale i překryty jednotlivých lesů mezi sebou, kterých je také požehnaně. To je možná ještě těžší a tady je problém, na základě jaké informace odstranit překryty.
Souřadnice chyb by asi šlo získat, nicméně se dají použít jen orientačně, což by ale mohlo stačit. Pokusím se o to. Ještě poznámka, pakliže je v polygonu víc chyb, nahlášena je jen jedna.


> Další fakt ale je, že nevalidní lesy nikomu tady moc nevadí, jde nám pouze o
> vykreslení lesů a s tím si Mapnik poradí dobře.
> 
Jen bych dodala, že na vykreslení to asi příliš nevadí, ale při práci s daty třeba právě v PostGISu  to pro nás byl problém, protože použité funkce buď neakceptují nevalidní data vůbec, nebo se chovají nestandartně.

Díky za odpověď, pokuď víte k problematice víc, ráda se poučím
Anna Kratochvílová
Další informace o konferenci talk-cz