[Talk-cz] highway=pedestrian: náměstí nebo pěší zóna?

hanoj ehanoj na gmail.com
Sobota Prosinec 17 16:04:36 UTC 2011


> Zpřesnuji OSM v Praze pro routování cyklo, což zpravidla znamená také úpravy a doplňování chodníků a křížení rušných komunikací. Na několika místech v Praze jsem se setkal z vyznačením plochy náměstí highway=pedestrian, area=yes v situacích, kdy jmenovaná plocha náměstí rozhodně není v celém rozsahu průchozí pěší zóna (I.P.Pavlova, nám. Jana Palacha, Václavské náměstí pod Muzeem).
*** ono to souvisí s vývojem OSM. Dříve se např. mapovaly pouze
samostatné chodníky a highway=pedestrian byl jediný způsob jak udělat
na komunikaci plochu/náměstí (area=yes se nepoužíval). Možná se nyní v
mapování OSM přechází z obrazu fyzického provedení (skutečnost) spíše
na způsob provozu (funkce).


> Na stránce http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dpedestrian jsem našel poznámku, že se to může použít k pojmenování náměstí, příklady s fotkami ale ukazují souvisle průchozí pěší zóny, a já ten tag taky tak zřetelně chápu.
*** když mapuješ celý globus touha po jednotné metodice je zpravidla
nerealizovatelná.


> Potíž je, že pro routovací algoritmy je stávající způsob zákresu matoucí. routovače celkem logicky routují po hranách téhle arey. V místech, kde ta area ohraničuje náměstí na vjezdu nepřekročitelné rušné komunikace (typu Mezibranské), tedy routing vyhledá v reálu nepoužitelnou trasu.
*** když se na ploše náměstí/pedestrian kreslí auto koridory
residential/service, tak tam jde nakreslit i koridory pěší/cyklo, po
kterých by se routovalo.

> Máte někdo nápad, jak to řešit? Jako správné mi přijde ořezat pěší zóny jen na souvislé průchozí plochy. Už dřív jsem to v pár poměrně zřetelných případech udělal. Ale koukám, že vyznačení celého náměstí pěší zónou bez ohledu na dopravu uvnitř je tu zažitý postup, který má možná nějaké mně utajené důvody.
*** jaký je rozdíl pro uživatele mapy mezi oblastí označenou B1, IP27?


ha
hanoj


Další informace o konferenci talk-cz