[Talk-cz] rúian - struktura dat adresních bodů
Libor Pechacek
lpechacek na gmx.com
Pondělí Srpen 6 19:12:41 UTC 2012
Ahoj Petře,
Jak už jsem psal dříve, is_in obsahuje informaci z mapy katastrálních území
neodvoditelnou. Jednak někdy KÚ obsahuje více obcí, druhak se někdy obec
jmenuje trochu jinak něž katasrální území. Je ke zvážení, jestli je addr:city
plnohodnotnou náhradou.
Libor
On Sun 05-08-12 19:50:25, Petr Morávek wrote:
> Ještě bych se přimlouval za úplné vypuštění tagu is_in (alespoň pro
> administrativní jednotky od obce výš). Přijde mi zbytečné tam znova
> vypisovat informaci, která už je jednou na relacích hranic (když už je
> tu v nás máme tak hezky komplet).
> Petr
>
> 05.08.12, Miroslav Šulc <fordfrog na fordfrog.com>:
> > ahoj,
> >
> > pustil jsem se do toho bota nad rúian daty. z analýzy rúian dat mi
> > vyplývá, že sestavení adresy lze udělat následovně:
> > - adresní místa s vazbou na ulici mají definovanou ulici
> > - adresní místa bez vazby na ulici nemají asociovanou žádnou ulici
> > - určení obce adresního místa vazbou na stavební objekt a u něj přes
> > vazbu na část obce až na samotnou obec (a následně na nějaký vyšší
> > územní celek - okres, region)
> >
> > k tomu připojuju ilustrační tabulku (typ_kod 1 = má číslo domovní, 2 =
> > má číslo evidenční; has_ulice f = nemá definovanou vazbu na ulici, t =
> > má definovanou vazbu na ulici; count = počet adresních míst; has_cobce =
> > má vazbu na část obce; has_momc = má vazbu na městský obvod/městskou
> > část; has_parcela = má vabzu na parcelu):
> >
> > ruian_new=# select so.typ_kod, am.ulice_kod is not null has_ulice,
> > count(*), count(cobce_kod) has_cobce, count(momc_kod) has_momc,
> > count(identifikacni_parcela_id) has_parcela from rn_adresni_misto am
> > left join rn_stavebni_objekt so on am.stavobj_kod = so.kod group by
> > typ_kod, has_ulice order by typ_kod, has_ulice;
> > typ_kod | has_ulice | count | has_cobce | has_momc | has_parcela
> > ---------+-----------+---------+-----------+----------+-------------
> > 1 | f | 1098413 | 1098413 | 2190 | 1048078
> > 1 | t | 1350292 | 1350292 | 266197 | 1310712
> > 2 | f | 353978 | 353978 | 31947 | 273816
> > 2 | t | 112828 | 112828 | 16215 | 81166
> > 3 | f | 3 | 0 | 0 | 3
> > 3 | t | 1 | 0 | 0 | 1
> > (6 rows)
> >
> > z ní vyplývá, že všechny adresní body typu 1 (má číslo domovní) a 2 (má
> > číslo evidenční) mají v tabulce stavebních objektů vazbu na část obce.
> > problematika určení parametrů adresního bodu by tedy měla být až potud
> > jasná. (možná se lze ještě pozastavit nad otázkou, zda do informací o
> > adresních bodech zahrnout i městský obvod/městskou část).
> >
> >
> >
> > další oblastí je tagování adresních bodů. když se podívám třeba tady u
> > nás na adresní body, tak jejich otagování se dost různí (nevím, jestli
> > jsem postihnul všechny případy, ale asi ne):
> >
> > 1) číslo domovní bez tagu addr:city
> > addr:conscriptionnumber=666
> > addr:country=CZ
> > addr:housenumber=666
> > addr:street=Lesní
> > is_in=Doksy, Liberecký kraj, CZ
> > source:addr=mvcr:adresa
> > source:loc=cuzk:km
> >
> > 2) evidenční číslo bez tagu addr:city a addr:street
> > addr:country=CZ
> > addr:housenumber=ev.479
> > addr:provisionalnumber=479
> > is_in=Staré Splavy, Doksy, Liberecký kraj, CZ
> > note=Nekonzistence cuzk:km a mvcr:adresa
> > source=cuzk:km
> >
> > 3) evidenční číslo s tagem addr:street, ale bez addr:city
> > addr:country=CZ
> > addr:housenumber=ev.399
> > addr:provisionalnumber=399
> > addr:street=Klůček
> > is_in=Doksy, Liberecký kraj, CZ
> > source:addr=mvcr:adresa
> > source:loc=cuzk:km
> >
> > 4) očekával bych adresní body typu 1) včetně tagu addr:city, ale u nás
> > jsem je nenašel
> >
> > takže otázkou je, jaké tagy má mít adresní bod s číslem domovním a s
> > číslem evidenčním (v obci a mimo obec). osobně bych očekával u všech
> > adresních bodů následující tagy:
> > addr:city=Litovel
> > addr:conscriptionnumber=678
> > addr:country=CZ
> > addr:housenumber=678/1
> > addr:postcode=78401
> > addr:street=Mlýnská
> > addr:streetnumber=1
> > is_in=Litovel, Olomoucký kraj, CZ
> > source:addr=ruian
> > ref:ruian=123456789
> >
> > případně lze ještě přidat tag s částí obce. tady je odkaz na addr tag na
> > osm: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:addr
> >
> >
> >
> > poslední věc, na kterou jsem narazil, je, že kraje, které jsou použité v
> > osm datech, dnes již neexistují. co jsem pochopil z dokumentace rúian,
> > tak se nyní používají tzv regiony soudržnosti, jejichž názvy jsou
> > víceméně totožné s kraji (nicméně ne s těmi v osm). tady je seznam regionů:
> >
> > ruian_new=# select nazev from rn_region_soudrznosti;
> > nazev
> > -----------------
> > Praha
> > Střední Čechy
> > Jihozápad
> > Severozápad
> > Severovýchod
> > Jihovýchod
> > Střední Morava
> > Moravskoslezsko
> > (8 rows)
> >
> > takže např liberecký kraj zmíněný v příkladech nahoře neexistuje, stejně
> > tak olomoucký. tady je pak otázka, jakou identifikaci použít v is_in,
> > zda použít regiony soudržnosti (jako náhradu krajů), nebo pro lepší
> > identifikaci použít raději okresy.
> >
> >
> > takže když to shrnu, tak:
> > - identifikace adresních bodů je asi jasná (co s momc?)
> > - je potřeba domluvit se, jaké tagy budou adresní body obsahovat
> > - je potřeba najít náhradu za kraje
> >
> > dotazy/připomínky/náměty?
> >
> > ff
> >
>
> --
> Odesláno z mobilního zařízení
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
--
Další informace o konferenci talk-cz