[Talk-cz] [Adresy] Informace o stavu vyjednavani

radek radek na aktovka.net
Neděle Březen 23 11:11:15 UTC 2014


Cau,
Pises ze country se nebude pridavat, ale ani mazat. Dole pak pises ze mazat. Jak tedy? Nebo smazat puvodni adresni body a udelat vse nanovo?

Radek

-------- Původní zpráva --------
Od: Dalibor Jelínek <dalibor na dalibor.cz> 
Datum: 22. 03. 2014  17:07  (GMT+01:00) 
Komu: 'OpenStreetMap Czech Republic' <talk-cz na openstreetmap.org> 
Předmět: [Talk-cz] [Adresy] Informace o stavu vyjednavani 
 
Ahoj,
rádi bychom vás senámili s postupem debaty ohledně importu adres z RÚIAN.
 
Díky trpělivosti Petra Vejsady a Petr Morávka se podařilo dosáhnout částečné názorové shody na mailing listu imports@ a Petr Morávek absolvoval navíc soukromý chat s Sergem Wroclawskim, členem DWG (http://wiki.osmfoundation.org/wiki/Data_Working_Group). Zdá se tedy, že pokud přijmeme dosažený kompromis, pak by se s importem mohlo začít.
 
Obecně bylo požadováno, abychom se vyhnuli potenciálním duplictiám a probémům a použili hranice určené polygony v OSM všude, kde to bude možné. Dává to smysl, protože jednak se s adresami určenými částečně hranicemi dá skutečně pracovat, čehož důkazem je New York, který si vystačí s ulicí a číslem domu. Druhak při změně jakékoliv hranice obce není potřeba změnit všechna adresní místa, jichž se změna dotýká.
 
Vezmu to popořadě podle značek:
* addr:housenumber
* addr:conscriptionnumber
* addr:streetnumber
* addr:provisionalnumber
* addr:street
Tyhle ZNAČKY nikdo nezpochybňuje.
 
* addr:place - pro část obce. Umožní hledat Nominatimem ve vesnicích, kde nejsou ulice, podle "ČástObce ČísloDomu". Ve městě umí vyhledávat, jen pokud je dům označen číslem domu, ale nemá ulici, např. "Libeň 2295". Nemožnost vyhledat adresu podle "ČástObce ČísloDomu" i v městech, kde jsou pojmenované ulice, je chybějící funkce Nominatimu - snad se to časem také naučí.
Naštestí značku nelze nepřidat, protože není definována hranicemi, ale jen výčtem, je tedy potřeba ji přidávat při importu, což se podařilo autoritám vysvětlit.
 
* addr:borough nebo addr:suburb
addr:borough se nelíbilo, protože se zatím nepoužívá. A ať už by se značka jmenovala jakkoliv, bylo doporučeno ji nepřidávat, ale radši z RÚIAN naimportovat hranice městkých částí/obvodů. Ty zatím v OSM nemáme a nevíme, kdo se tohoto importu ujme.
 
* addr:postcode
U nás asi nejde nahradit polygonu hranic, protože PSČ u nás není úplně geografická záležitost. Jak se přiděluje ví asi jen pošta sama. Musí být součástí importované adresy. Ovšem doručovací poštu k dané adrese importovat nebudeme, dá se dohledat na internetu a do mapy asi úplně nepatří.
 
* addr:city
Tohle asi vyvolá největší odpor, ale opět je logické, aby se značka nepřidávala, protože v OSM máme hranice. Značku bychom přidávali pouze v případech, kdy adresa administrativně spadá do jiné obce, než ve které leží podle geografických hranic.
Výhodou tohoto řešení je, že pokud dojde ke sloučení obcí, nebo naopak vydělení nějaké části, tak stačí změnit údaj na hranicích a není třeba aktualizovat stovky až tisíce adresních bodů. Příklad: Zjistí se, že timestamp města se změnil a budou se muset projet všechny body, které jsou v tomto městě, jestli se nemá název města změnit. Pokud ano, musí se  změnit všechny ty body a API 0.6 navíc neumí změnit jeden tag, ale musí se nahrát celý bod znovu. A to se týká všech entit, ulic, suburb i country.. U place se to tak ovšem bude muset dělat.
 
* addr:country=CZ
nebude se přidávat, máme v OSM hranice. Ale z existujících bodů se nebude ani mazat.
 
* ref:ruian:addr
zachovává vazbu na RÚIAN pro příští aktualizace, umožňuje vytvořit odkaz na veřejný dálkový přístup do RÚIAN. Nikdo nezpochybňoval.
 
* is_in
bude při importu odstraňován a od jeho užívání bude odrazováno, kromě výjimečných případů. V podstatě jen duplikuje hraniční polygony a nemá jasnou strukturu a koneckonců ani používaný oddělovač hodnot není asi v pořádku.
 
Značky, které nechceme přidávat, by se při importu měly i mazat: country, city, suburb a borough.
 
Informace o dalších vymazávaných značkách jsou tady
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Import_adres_z_RUIAN#Tagov.C3.A1n.C3.AD
 
Podepsáni:
Petr Morávek
Petr Vejsada
Marián Kyral
Dalibor Jelínek
 
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20140323/36b917a2/attachment.html>


Další informace o konferenci talk-cz