[Talk-cz] Náměstí a třídy
Marián Kyral
mkyral na email.cz
Úterý Květen 23 04:22:41 UTC 2017
OK. Dálnice a sjezdy jsou dost specifická oblast. A já nejsem typický
uživatel navigace. Tu si většinou zapínám až v momentě, kdy se potřebuji
prokličkovat na konkrétní místo ve velkém městě. Jinak mi stačí znát směr,
čísla cest po kterých se pojede a žena s mapou jako záloha :-D
A aby to nevyznělo špatně - nemám nic proti klíči destination(s)=* nebo jak
se přesně jmenuje.
Marián
---------- Původní e-mail ----------
Od: Jan Martinec <jan na martinec.name>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
Datum: 22. 5. 2017 21:51:24
Předmět: Re: [Talk-cz] Náměstí a třídy
"
Jo - například OsmAnd říká "za 500 metrů odbočte vpravo a pak za 100 metrů
odbočte vlevo" a taky ukazuje pruh a vypisuje destination= na tom pruhu,
resp.na(http://resp.na) way za ním. Sice by stačilo jen jedno z toho, ale
takhle to výrazně usnadňuje orientaci třeba tady (sjezd z D0 od D1 na
Strakonickou směr D4),
kde by hlasová navigace říkala jen "Sjeďte doprava! Doleva! Doleva! Doprava
na I/4!" - když k tomu je vidět nápis "Příbram/Písek/Strakonice," který
právě _odpovídá ceduli_, tak to dost pomůže.
http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=49.9804%2C
14.5046%3B49.9275%2C14.3427#map=15/49.9845/14.3977&layers=N
(http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=49.9804%2C14.5046%3B49.9275%2C14.3427#map=15/49.9845/14.3977&layers=N)
Jistě, cedule se mění rychleji než číslování silnic, ale stejně tak se mění
cokoli jiného, co mapa zachycuje; "nemapujme, mohlo by se to změnit" je
recept na prázdnou mapu.
Zdar,
HPM
Dne 22. 5. 2017 21:24 napsal uživatel "Marián Kyral" <mkyral na email.cz
(mailto:mkyral na email.cz)>:
"
Dne 22.5.2017 v 00:14 Jan Martinec napsal(a):
"
" Na druhou stranu je to ale nekonzistentní ("Dolní Lhota, nám." vs. "Horní
Lhota (nám.)" vs. "Prostřední Lhota nám.")"
Ano. Můžeme se nad tím pohoršovat, ale svět, který mapujeme, nezapadá do
Backus-Naurovic normálních forem, musíme fungovat s vědomím jeho
nekonzistence.
"a např. tady se píše, že zkratky na směrových tabulích by se používat
určitě neměly: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:destination#Value
(https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:destination#Value) - Už jsem takhle
opravil všechny možné "Uh. Hradiště" a "Jablonec n. N." atd. Je nějaký
důvod, aby to u rozcestníků bylo jinak?
"
A zase ten soulad s realitou: ani v rámci pražského Městského Okruhu, který
jsem za poslední týden párkrát projel, to není konzistentní: Ústí n.L., Ústí
n.Lab., Ústí nad Labem - všechno máme, jak se to zrovna vešlo na ceduli. V
okamžiku, kdy jedu podle navigace, očekávám, že mi ukáže "odbočka bude
značena *přesně takto*," i když je to třeba v rozporu s PSJČ a wiki a kdečím
ještě: v tu chvíli jako uživatel řeším tři věci, nechci a nepotřebuju ještě
přidat kognitivní zátěž "je Uh.Hradiště na ceduli totéž jako Uherské
Hradiště v navigaci?", i když místním je to Přece Jasný.
" "
"
Navigace by ti neměla napsat, že máš odbočit na Uh. Hradiště - ten cíl na té
ceduli vůbec nemusí být. A nebo tam bude jinak, protože se mezitím změnila
cedule. Tohle prostě neuhlídáme.
Správná navigace by to měla říct, odbočte vlevo na silnici I/67. To se tak
často nemění a pokud ano, tak je větší šance, že se to změní i v OSM. A taky
to není závislé na tom, jaké cíle se rozhodnou na ceduli vyjmenovat.
Si takhle člověk jede na Bratislavu a těsně před Bratislavou mu ta
Bratislava z cedule zmizí - zažil jsem.
Marián
"
Zdar,
Honza Piškvor Martinec
"
--
Michal Fabík
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org)
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)
"
______________________________<wbr>_________________
Talk-cz mailing list
<a href='mailto:Talk-cz na openstreetmap.org'>Talk-cz na openstreetmap.org</a>
<a href='https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz'>https://lists.openstreetmap.or<wbr>g/listinfo/talk-cz</a>
"
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org)
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)
"
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
"
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20170523/f0463e69/attachment.html>
Další informace o konferenci talk-cz