[Talk-cz] Implicitní a předpokládané hodnoty
Jan Martinec
jan na martinec.name
Středa Listopad 22 16:09:10 UTC 2017
On 22.11.2017 16:44, Ha Noj wrote:
>> Je někde sepsáno, které hodnoty jsou implicitní a které jsou předpokládané?
>> Já si tím třeba nejsem jist - oneway=no je implicitní, maxspeed=50 +
>> source:maxspeed=cz:urban je (ve městech) asi předpokládatelné... Problémy
>> vidím v tom, že se ty předpoklady budou lišit mezi oblastmi. Implicitní
>> hodnoty by měl řešit editor, obojí by mělo pomoct uživatelům. Pokud by se
>> implicitní hodnoty řešily i na základě relací, tak by to mohlo hodně pomoct
>> s jejich adopcí. (Třeba by editor napsal "tato ulice má implicitní tento
>> name, protože patří do této street relation"). Máme něco takového?
> *** mě ten systém nevyřčených default hodnot přijde dobrý a
> použitelný, např maxspeed i oneway funguje dobře:
> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Speed_limits#Country_code.2Fcategory_conversion_table
>
> h.
>
Ahoj,
s oneway opatrně, ta je implicitní podle typu (!) - dálnice etc. mají
implicitně oneway=yes, ostatní oneway=no. (Třeba v Prackovicích to
chvilku routovalo po D8 jen jedním směrem, páč jsem zapomněl na
oneway=no na estakádě)
Co se týče implicitních hodnot u access=*, tam beru za funkční "pokud
není nic, předpokládám vjezd/vstup podle typu - tj. na CZ dálnici je
implicitní bicycle=no, na polní cestě je implicitní horse=yes"; pokud je
tam něco explicitně, chápu to jako místní úpravu ("bicycle=no" v místě,
kde je skutečně značka a kolo má objízdnou trasu:
https://www.openstreetmap.org/way/378254097 ).
Pak jsou méně-zjevné tagy typu highway=crossing (tam bez dalšího
předpokládám crossing=uncontrolled).
No a asi k jádru dotazu: čeho absenci není třeba tagovat? Já bych třeba
normálně netagoval "tato ulice nemá cyklopruh" - pokud ho nemá a nikdy
neměla, je to běžný, základní stav, není třeba tagovat "a tady taky není
slon, ani támhle, ani onde." Pokud ho měla a už nemá (Pobřežní, nebo ta
šaškárna v Patočkově nahoru https://www.openstreetmap.org/way/148072749
), nesouhlasím s wiki, že je to plevelný tag: odstraňuje pochyby, jestli
tam je nebo ne: explicitně říká "možná byl, ale už není!".
Tam, kde ten tag nebyl nikdy potřeba, tam bych netagoval. Implicitní
tagy jsou zmíněny většinou ve wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:access ; u relací nevím.
Zdar,
HPM
Další informace o konferenci talk-cz