[Talk-cz] GPS-presnost
Pavel Moravec
pavel.moravec na email.cz
Úterý Srpen 28 09:33:51 UTC 2018
Zdravím,
já mám z testů současných chytrých telefonů a hodinek navíc pocit, že
oproti starým GPS i bez asistenčních dat z Internetu raději obětovávají
přesnost, jen aby byla rychle spočtena přibližná poloha. Třeba ještě
vůbec nemají efemeridy, ale už počítají polohu (jestli jen z alamanachu
nebo z AGPS či autonomních orbit uložených v zařízení výrobci
nezveřejňují). Případně vypočtená asistenční data nahrávaná do zařízení
(např. EPO od Mediateku) obsahují i po deobfuskaci dost podezřelé
hodnoty i pro výchozí čas ke kterému jsou spočtena. Navíc se dnes
telefony ani nesnaží o korekce z SBAS, což starší přijímače zvládaly,
asi aby byla menší spotřeba.
Takže hodnoty z GPS bych bral s velkou rezervou i pokud telefon indikuje
+/- 3m, což je víceméně nejlepší dnes dosahovaná indikovaná hodnota, ve
skutečnosti to může být o dost horší. Pokud člověk nemá přístup k
dvoukanálové GPS, zpracovávající i P-kód nebo GPS s velmi přesným
oscilátorem, kde loguje RAW data a pak doma provede korekce trasy po
ukončení výletu, tak bych metrové přesnosti nevěřil (přesněji, ono se to
v jednom bodě sejít může, ale obecně budou data driftovat ve všech
směrech klidně i o nějaké menší desítky metrů). Proto se dříve taky u
běžných GPS přijímačů i na OSM wiki doporučovalo projít trasu alespoň 2x
(ideálně v obou směrech) a průměrovat, teď to tam nemůžu najít.
S pozdravem
Pavel Moravec
Dne 28.8.2018 v 11:10 majka napsal(a):
> Bacha, z mé zkušenosti GPS za různých okolností utíkají do stran. Pokud
> je to ve svahu / z jedné strany je třeba les / baráky, může být stopa
> hozená o několik metrů na jednu stranu, jakmile se situace obrátí, bude
> to zase na stranu druhou. Navíc přesnost "běžné" GPS je za normálních
> okolností minimálně v metrech, nedá se brát doslova. Pokud nemáš stroj
> za tisíce, nelze GPS jen tak na 100% věřit (ani na volném prostoru).
>
> Tj. v zástavbě beru podle domů natrasovaných z RUIAN (zarovnám podle
> nich), "venku" beru momentálně spíš podle polygonů lpis (tedy polí),
> pokud viditelně sedí na fotomapy - opět, zarovnám podle tohohle. Tj.
> pokud je hřiště na úrovni baráku č. xxx, srovnané se silnicí yyy, vezmu
> tohle jako základní bod.
>
> Navíc - jaké fotomapy? Zarovnání sedí u leteckých map z mapy.cz
> <http://mapy.cz> nebo u ortofoto CUZK, ale ani jedno se z toho použít
> nedá. Ostatní letecké snímky mají všechny menší či větší posun, je třeba
> zarovnat - buďto podle výše uvedeného, nebo podle katastrální mapy.
> Hřiště navíc v katastrální mapě bývají - tedy ne samotná, ale dá se
> poznat pozemek a srovnat podle jeho hranic.
>
> Majka
>
> On Tue, 28 Aug 2018 at 11:02, Marek Janata <janata.mar na gmail.com
> <mailto:janata.mar na gmail.com>> wrote:
>
> Ahoj,
>
> Narazil jsem párkrát, že stopa od GPS se dost výrazně lišila od
> fotomap - jak tohle řešíte (pochopím že ta fotka je z nějakýho úhlu,
> ale tohle už bylo docela hodně)? Třeba jsem s gpskou oběhl u nás
> nějaká hřiště a dost to nehraje. A ve finále to nehraje ani s
> fotkou, ani s původními datama na osm.
>
> GPS je celkem přesná - někde se sejdu na metr, jinde je to tragicky
>
> Jak tohle řešíte prosím?
>
> Marek
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org <mailto:Talk-cz na openstreetmap.org>
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> https://openstreetmap.cz/talkcz
>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> https://openstreetmap.cz/talkcz
>
Další informace o konferenci talk-cz