[talk-cz] Rychlostní limity
Mike Crash
mike na mikecrash.com
Pátek Únor 26 08:58:37 UTC 2021
Ahoj,
po mne jsi to určitě neopravoval :) Nikdy jsem maxspeed netagoval.
Co píšeš je pravda, ale problém je s tím, že podle těch značek to moc
nejde, protože jak navigace určí, kde je konec? Projedeš značku a kde
ta značka končí? Další značkou? A co když někde nebude značka otagovaná
nebo tam ani ve skutečnosti není? Podle těch residential jsem to dělal,
protože v té době nic jiného nebylo, jak určit, že jsi v obci. A
fungovalo to docela dobře, i když to nebylo přesné.
Samozřejmě nejlepší je mít na cestách v obci tag maxspeed a je to
vymalováno, ale zase tam překáží začátek a konec. Cesta se musí
rozdělit přesně u značky, což taky není moc ideální. Oblast, která by
definovala maxspeed by použitelná byla. Nesouhlasím s tím, že je to
neudržovatelné. Spíše naopak. Lepší, než mít ten samý tag na všech
cestách, tak mít jednu oblast s jedním tagem. Řeší to i rozdělování
cest na značce, neřeší to jen, poud je v obou směrech značka jinde.
Systém, by neměl zbytečně duplikovat tagy.
Ale je to jen můj názor programátora, tagovat to nebudu. :)
M.
On Sun, 2021-01-03 at 12:25 +0100, Karel Volný wrote:
>
> > On Fri, 2021-01-01 at 15:01 +0100, Jozef Matejička wrote:
> > > Jak zjistím v Osm, že jsem v obci dle silničního zákona?Dle mě to
> > > nejde.
>
> no, pokud zní dotaz "dle silničního zákona", tak jedině že by někdo
> do mapy
> napráskal všechny značky začátku a konce obce a odvozoval to z nich -
> což je v
> praxi úloha neřešitelná, neboť soud sice konstatoval, že podaří-li se
> někomu
> dostat autem do města, aniž by takovou značku minul, neznamená to, že
> se 50
> řídit nemusí, nicméně neuvedl, jak se takový bod, od kterého je těch
> 50
> závazných, určí ...
>
> nicméně naše realita je taková, jak popsal Piškvor, tedy že je to
> tagováno
>
> maxspeed=CZ:urban
>
> anebo
>
> maxspeed=50
> source:maxspeed=CZ:urban
>
> alternativně
>
> maxspeed=50
> maxspeed:type=CZ:urban
>
> domnívám se, že jsme se tu kdysi v konferenci usnesli, se skřípěním
> zubů neb
> "netagujeme pro renderer", že by se mělo používat spíše to druhé,
> neboť
> spousta navigací a dalších nástrojů prostě nezná příslušnou tabulku -
> https://
> wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:source:maxspeed
>
> ostatně i wiki
> [https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:source:maxspeed]
> praví:
>
> "it is more common and appropriate to provide a numeric value for
> maxspeed=*
> than to use the Context Specific Values (Default Limits) of
> source:maxspeed=*"
>
> bohužel tedy má to tu chybičku, že z toho vypadnou ty případy, kdy je
> ve městě
> hodnota source:maxspeed=sign, ale budeme-li se držet předmětu, že jde
> o
> rychlost, tak toto nás nezajímá - pokud jde o zobecněný dotaz, no tak
> to lze
> asi přitakat, spolehlivě zjistit, že jsem v obci podle silničního
> zákona, z
> mapy nejde
>
> Dne sobota 2. ledna 2021 18:23:34 CET, Mike Crash napsal(a):
> > Ahoj,
> > já to dělal podle residential. Co procházelo touhle oblastí, tak je
> > 50. Ale
> > není to úplně přesný, ale vyhovující.
>
> dovolil bych si nesouhlasit, že by to bylo vyhovující ... bych
> poděkoval, že
> ses přiznal, po kom jsem nedávno maxspeed opravoval, ale to byl jiný
> případ
> :-)
>
> > Lepší by byla definovaná nějaká
> > oblast, která se ani nemusí renderovat a říká, co je zóna města.
>
> prosím ne, prosím ne zase další virtuální konstrukt, který nebude
> nikdo
> udržovat, a který situaci stejně nepopíše
>
> odpovídající způsob tagování máme, viz výše
>
> sice je tedy nehezké, že databázi zapleveluje přidáváním tagů na
> jednotlivé
> objekty, když by se ta vlastnost teoreticky mohla odvozovat z toho,
> že jsou
> podmnožinou nějakého většího celku, ale na druhou stranu má krom
> toho, že nad
> tím navigace nemusí "přemýšlet", hlavně tu výhodu, že velmi jednoduše
> popisuje
> stavy, kde značky začátku a konce obce nejsou naproti sobě - prostě
> se v
> příslušném úseku použije rozlišení :forward a :backward ... to by
> nějakým "is
> in area" nebylo hezké (musela by se řešit situace, že hranicí oblasti
> může být
> právě úsek silnice mezi značkami, a stejně ještě orientace té
> hranice, aby se
> vědělo, na které straně je začátek a na které konec omezení)
>
> K.
> _______________________________________________
> talk-cz mailing list
> talk-cz na openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> https://openstreetmap.cz/talkcz
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20210226/ea2b71bb/attachment.htm>
Další informace o konferenci talk-cz