[Talk-dk] vejnettet i OSM
Niels Elgaard Larsen
elgaard at agol.dk
Tor Dec 22 19:31:52 GMT 2011
On 2011-12-22 14:36, Peter Brodersen wrote:
> Hej,
>> Der har været (er?) en misforståelse hvor folk har tagget grusveje i
>> sommerhusområder som highway=track, hvor det er mere korrekt at bruge
>> highway=residential, surface=unpaved. Uden at kende området ser det klart ud
>> til at været tilfældet her.
>
> Jeg har brugt track en del steder (men vist ikke i sommerhusområder).
> Her burde jeg måske snarere bruge residental med passende surface på.
> Men der er ikke noget i vejen for at køre på tracks jf.
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions#Denmark
> uden for skovområder.
Der er måske ikke noget juridisk galt i det.
Men en bruger af OSM (person eller software) vil typisk fravælge tracks med mindre der
køres i en traktor eller 4-hjulstrækker.
> Til gengæld synes jeg, at surface=unpaved kan dække for bredt,
> hvorimod eksempelbilledet på highway=track mere ligner, hvad jeg ser
> ved flere sideveje til indkørsler.
Ja, det er et meget fint track.
> Jeg har dog været i tvivl om de sideveje bare burde være
> highway=service (som ikke nævner så meget om formen, men mere typen)
> med service=driveway. Og så er der naturligvis også spørgsmål om
> hvornår, en indkørsel (kort eller måske flere hundrede meter) også
> skal hedde det samme som den vej, den stikker ud fra.
>
> - Peter Brodersen
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
Mere information om maillisten Talk-dk.