[Talk-dk] Retten til vejen - om at undgå tab af veje når den nye licens er gældende
Erik Klausen
ekl at hjemmebedst.dk
Tor Sep 15 07:27:59 BST 2011
Hej alle.
Jeg faldt lige over dette PS af Rasmus:
> ps. jeg har nu skrevet personligt til til de resterende af de 645
mest aktive osm'ere på dansk grund [2], at de nu, for
> vores alles skyld, bør tage stilling til ODBL. De der masseediterer
bør besøge [3] og se hvor der er licensproblemer.
> Det bliver nok noget rod hvis vi erklærer os vejfærdige (ved 99%) og
derefter får 1-5% slettet af OSMF.
> [1] - http://osm.rasher.dk/tools/wrongnames.php?municipality_no=751
> [2] - http://odbl.poole.ch/denmark-20110619-20110908-poly.html
> [3] - http://osm.informatik.uni-leipzig.de/map/
Hvad er det egentlig jeg skal gøre ved et vejstykke for at sikre at det
ikke forsvinder, når den nye OSM-licens bliver gældende? Skal jeg bare
lave en justering på vejstykket, eller skal jeg slette den nuværende vej
og tegne den igen?
mvh.
Erik Klausen
Mere information om maillisten Talk-dk.