[Talk-dk] Kommune/regionsgrænser ved kysten
Morten Kjeldgaard
mok at bioxray.dk
Tor Feb 9 09:17:10 GMT 2012
>>> Kort og godt: Hvor går kommunegrænserne ved kysterne?
>>>
>>> Følger de kyststrejkningen og indeholder øer - som her:
>>> <http://osm.org/go/0H~CAIpd->
>>
>> Irk! Det er da vist et godt argument imod at gøre det på den måde,
>> hedder
>> alle de små øer virkelig Samsø Kommune? Det ser i hvert fald ikke
>> kønt ud.
>
> Det kan vi hurtig blive enige om - men vi tagger ikke til renderen,
> så det kan vel på ingen måde være et argument imod at gøre det på
> den måde. Det er noget der skal ordnes i stylesheetet og/eller
> renderen.
Der er ingen der taler for at tagge til renderen. Men hvad taler for,
at man blot skal lave en relation, tilføje kystlinien for Samsø [1]
og tilhørende småøer, og kalde det "Samsø kommune"? Det er ligeså
ukorrekt som at lægge kommunegrænsen x meter fra kysten.
I øvrigt er "tagge-til-renderen" blevet til en slags ad hoc argument,
der efterhånden bliver brugt til at standse enhver diskussion. Fakta
er, at OSM mapnik kortet er det > 99% af alle brugere anvender, så
derfor er det vigtigt hvordan det præsenterer sig. Vi kan ikke
forlange, at mapniks style-sheet skal tilpasses danske forhold, hver
gang en eller anden finder på at importere en omgang data de
tilfældigvis er faldet over. Man kan vel heller ikke forestille sig
Novo-nordisk eller en anden virksomhed sige "det kan godt være vores
logo ser ud ad helvede til, men det er ligemeget, det er produktet der
tæller" :-)
-- mok0
[1] "PGS(could be inacurately)"
Mere information om maillisten Talk-dk.