[Talk-dk] Stier og veje i Jægersborg Dyrehave
Jens Winbladh
jens at somewhere.dk
Tir Dec 23 10:28:32 UTC 2014
Hej Alle
Har lige været en tur i Jægersborg Dyrehave, nord for København (osm link
<http://osm.org/go/0NW5eTE>).
Næsten alle skovveje og stier er markeret som sti (highway=path), med
forskellige ekstra tags.
Jeg kunne godt tænker mig at rydde op i dette, så det bliver ens med resten
af landet.
Man kan bare se på Naturstyrelsen eget kort over området (der ikke er helt
korrekt) på dette link
<http://naturstyrelsen.dk/media/nst/Attachments/JaegersborgDyrehave_Ridestier_270312.pdf>
F.eks. skal alle skovveje registreres som highway=track (med de ekstra tag
der nu gælder)
*Er der nogen der har problemer med at jeg retter området til?*
PS. Det er ikke bare en sofa rettelse, idet jeg har boet tæt på området i
mange år og kommer der hvert år. Ved tvivl lægger jeg evt. en osm-note om
det
Jens
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20141223/1f40b20a/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.