[Talk-dk] Vi har et problem med stier.
Niels Elgaard Larsen
elgaard at agol.dk
Ons Aug 24 17:24:13 UTC 2016
http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=56.08301%2C12.15545%3B56.08268%2C12.15748#map=18/56.08264/12.15816
Se kommentar på:
http://www.openstreetmap.org/changeset/39656103#map=14/55.6507/12.5492
http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=55.64391%2C12.54491%3B55.64385%2C12.54300#map=19/55.64347/12.54452
Og der er formodentlig ca 400 fejl. "emergency", og "military" kunne fx
være korrekt, men dem er der ingen af. "dismount" kunne være korrekt,
men skabe forvirring, men dem er der heller ingen af.
"destination" kan godt være korrekt, men det er nok meget sjældent.
Jeg er fx ikke helt sikker på: http://www.openstreetmap.org/way/221686195
Til gengæld er http://www.openstreetmap.org/way/346472031 helt sikkert
forkert, selvom jeg selv er den sidste, der rettet vejen.
http://overpass-turbo.eu/s/i0C
Og det er kun for footways.
paths er lige så slemt.
http://overpass-turbo.eu/s/i0E
Og cykelstier
http://overpass-turbo.eu/s/i0J
Er sværere at afgøre da de jo ofte er fysisk brede nok til at biler kan
køre på dem. Men "access=yes" kan jo fx ikke være rigtigt.
Fx
http://www.openstreetmap.org/way/1794676
http://overpass-turbo.eu/s/i0K
Det er naturligvis kun rigtig slemt i de tilfælde hvor sådan en sti er
forbundet til en bilvej i begge ender. Men det er der mange af dem, der er.
--
Niels Elgaard Larsen
Mere information om maillisten Talk-dk.