[Talk-dk] Vi har et problem med stier.
Niels Elgaard Larsen
elgaard at agol.dk
Tor Aug 25 12:25:32 UTC 2016
Niels Elgaard Larsen:
> http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=56.08301%2C12.15545%3B56.08268%2C12.15748#map=18/56.08264/12.15816
Det handler om hvordan man skal fortolke access krav, hvis de er angivet
flere gange, og hvordan man fletter hierarkier af begrænsninger.
Det handler især om at mange fejlagtigt tror, at det at sætte et
"access" altid er en begrænsning.
Når man tagger en vej som footway, path, motorway, cycleway, osv, så
sætter man implicit nogle default begrænsninger (access restrictions).
De er forskellige fra land til land. For DK er de:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions#Denmark
Det er derfor, vi ikke behøver at sætte access:bicycle=no på motorveje
og access:motorcar=no på cykelstier.
Men sagen er, at det er default begrænsninger, som bliver overskrevet,
når man sætter en eksplicit begrænsning på vejen. Og hvis man angiver en
generisk begrænsning, så overskriver den hele hiearkiet af den
tilsvarende default begrænsning (access:motor_vehicle=no" gælder selvom
der er en "access=yes" på samme vej, *men* "access=yes" på en vej
overskriver defaultværdien "access:motor_vehicle=no" for vejen).
Nogle tror, at når man sætter et access tag, så er det en yderligere
begrænsning. Men det er det ikke. Det erstatter default begrænsningen.
Så man fx har en privat stil på sin grund og tagger den som:
highway=footway
access=destination
Så betyder det, at man har tilladt biler med et ærinde at køre på stien.
Og det er jo forkert, hvis biler ikke kan eller må køre på stien
Man skulle have tagget det som:
highway=footway
access:foot=destination
En vej tagget som
highway=footway
access:foot=emergency
betyder, at det til gående, men at en brandbil kan bruge stien, hvis den
evt pløjer lidt træer og hække ned.
Som angivet i http://www.openstreetmap.org/changeset/39656103 så var jeg
i går ude for at OsMand rutede mig ad en vej, der var tagget som (det er
nu rettet):
highway=footway
access=permissive
Og det er OsMand (og OSRM og andre ruteberegnere), som har ret og vores
OSM-data, som er forkert.
Og når man tagger som:
http://www.openstreetmap.org/way/165807821
så er det jo ikke noget footway tilbage, så er det bare en vej.
Så vi tagger "access" forkert og derfor er der ca 1000 stier og
cykelstier, som vi har tilladt motorkørsel på.
--
Niels Elgaard Larsen
Mere information om maillisten Talk-dk.