[Talk-dk] Er OpenStreetMap blevet kommercielt ??
Lars Christensen
lars.agerskov.christensen at gmail.com
Tor Dec 15 14:07:29 UTC 2016
Hej
jeg kan virkelig ikke se problemet i dette.
hvis vi skal snakke om "kommercielt misbrug" er det vel ligeså meget
misbrug når butikker kommer i OSM?
Derudover er der jo i OSM mulighed for at tagget: tourism=chalet (hvilket
det jo i virkeligheden vel er?)
Så koldt vand i blodet.
\ Lars
Den 15. december 2016 kl. 14.47 skrev <sba at bukhmark.dk>:
> Sig mig lige, skal vi virkelig finde os i dette kommercielle misbrug ??
>
>
>
> http://www.openstreetmap.org/#map=17/54.87387/10.01483
>
>
>
> Husene er mærkede med flg. URL: https://www.dk-ferien.de/
> daenemark/ferienhaus/J330.html
>
>
>
> /sba-dk
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
>
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20161215/8c2b4381/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.