[Talk-dk] Motortrafikvej burde være motorroad=yes?
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Fre Feb 12 11:32:10 UTC 2016
Hej
Hvis du kigger på vores landegrænse i OSM, som er en såkaldt relation der
omfatter hele Danmark, vil du kunne se at den har en såkaldt forældrerelation,
der angiver "default" maxhastigheder og adgangsbegrænsninger for blandt andet
motor og motortrafikveje i Danmark. Her er det angivet at der ikke er adgang
for cyklister på danske motortrafikveje, så motorroad=yes er ganske enkelt
underforstået og dermed ikke nødvendig på disse.
Jeg har også lige forsøgt mig med
http://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_bicycle&route=55.4059%2C9.3063%3B55.4427%2C9.3324#map=14/55.4243/9.3118
på et stykke motortrafikvej hvor bicycle=* ikke specifikt er angivet og det ser
ud til at virke udmærket.
Mvh Hjart
Torsdag den 11. februar 2016 00:29:40 skrev Adrian Kern:
> Så vidt jeg kan se så bruger vi ikke tagget motorroad=yes i Danmark.
> Desuden bruger vi highway=trunk kun til motortrafikveje. Det ser ud til at
> andre lande bruger highway=trunk en smule mere generelt.
>
> Jeg vil ikke umidbart ændre på hvornår vi bruger highway=trunk. Men vi kan
> stadig tagge alle dem med motorroad=yes. Så behøver vi heller ikke at
> specificere nærmere at cyckler og fodgængere ikke på bruge dem. Desuden vil
> så også nærmere os lidt mere hvordan andre lande tagger
Mere information om maillisten Talk-dk.