[Talk-ro] Locuri de mapat în bucurești (fost: Mapping party in septembrie 2010)
Razvan Preda
rap_raz at yahoo.com
Tue Aug 17 19:54:08 BST 2010
Daca aveti de gand sa faceti ceva in sensul asta poate mergem mai multi in zona si imbunatatim harta...
Isula Copiilor a fost facut de mine dar nu stiu unde e greseala?! Poate imi spuneti unde am gresit!
Razvan Preda
--- On Tue, 8/17/10, Cristian Draghici <cristian.draghici la gmail.com> wrote:
From: Cristian Draghici <cristian.draghici la gmail.com>
Subject: Re: [Talk-ro] Locuri de mapat în bucurești (fost: Mapping party in septembrie 2010)
To: "OSM Romania" <talk-ro la openstreetmap.org>
Date: Tuesday, August 17, 2010, 9:26 PM
2010/8/17 Strainu <strainu10 la gmail.com>
În data de 17 august 2010, 17:09, Cristian Draghici
<cristian.draghici la gmail.com> a scris:
>
>
> 2010/8/17 Strainu <strainu10 la gmail.com>
>>
>> În data de 17 august 2010, 16:35, Cristian Draghici
>> <cristian.draghici la gmail.com> a scris:
>> >
>> >
>> >> - Muzeul Satului + Parcul Herăstrău, Parcul Bordei
>> >>
>> >> http://www.openstreetmap.org/?lat=44.47522&lon=26.08065&zoom=15&layers=M
>> >
>> > Salut
>> > Ce consideri ca lipseste in zona asta?
>> > Intreb pentru ca ma invart des prin zona si nu vad lipsuri majore -
>> > poate
>> > terasele de pe malul lacului eventual.
>> > In Bordei, e o alee in parc care-i nemarcata si cam atat.
>> > Multumesc,
>> > Cristi
>>
>> În partea cu Muzeul Satului nu e nimic, nici drumuri laterale, nici
>> Ministerul Culturii, alei, nimic. În Herăstrău trebuie (în ordinea
>> importanței subiective):
>> - lucrată de la 0 zona pavilionului H. Dacă memoria nu mă înșeală rău,
>> zona aia arată cu totul altfel.
>> - Insula Copiilor e în apă?? (probabil e o problemă de randare, nu am
>> timp să analizez acum)
>> - marcarea drumurilor de pământ dintre cele 2 nivele de alei de pe
>> partea de lângă DN1
>> - marcarea scărilor acolo unde apar
>> - mai multe drumuri de vaporașe
>> - biblioteca de vară (sau cum se numește, e aproape de Pescăruș)
>> - marcarea aleilor cu piste de biciclete ca atare
>> - mai multe cișmele (pe insula trandafirilor, piața Charles de Gaulle)
>> - ...
>
> Ok, in mod evident avem asteptari diferite referitor la ce-ar trebui mapat.
> In opinia mea o harta este o versiune filtrata a realitatii, nu o incercare
> de a digitiza toate elementele din teren.
> Bineinteles, cele de mai sus reprezinta opinie personala si nu vreau sa
> supar pe nimeni exprimand-o.
> Toate bune,
> Cristi
>
Nu e nicio supărare din partea mea. Am exagerat și eu cu cișmelele și
vaporașele, chestia e că mie nu-mi plac lucrurile incomplete, prefer
să nu fie niciuna decât doar o parte. Să nu uităm că datele OSM sunt
folosite și în alte hărți, de exemplu cele specifice pentru
bicicliști,. deci drumurile pentru biciclete, aleile și clădirile mi
se par esențiale pentru o hartă realistă, și e destul de lucru în zona
aia. Sper și eu că nu v-am supărat cu observațiile mele, dacă
dumneavoastră ați făcut ce e acum pe hartă.
Intr-adevar in partea de bicicleta se poate imbunatati mult in Bucuresti.
Si in nici un caz Herastraul de acum nu e facut de mine (poate 1% sau mai putin).
Toate bune,CristiPS Eu nu folosesc pluralul de politete, sper ca nu supar pe nimeni.
-----Inline Attachment Follows-----
_______________________________________________
Talk-ro mailing list
Talk-ro la openstreetmap.org
http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-ro
-------------- partea urm�toare --------------
Un ata�ament HTML a fost eliminat
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-ro/attachments/20100817/c70a9a43/attachment-0001.html>
More information about the Talk-ro
mailing list