[Talk-cz] Plzen
Jakub Sykora
kubajz na kbx.cz
Neděle Červen 10 06:28:38 UTC 2007
Ahoj,
hanoj wrote:
> Ahoj Kubo!
> Pokud jsi si svymi tracky jist, pouzivej je dle sveho vedomi...
Snazim se to delat zodpovedne :]
>
> Ja pouzivam PDA FJ N560 s integrovanym SiRF III. Testoval jsem tu
> hracku na statickem mereni, kde byly presnosti <5m polohove <10m vyskove
> vcetne transformaci do JTSK. Pri uvazovani prumerovani coz zajiste SiRF
> pri dynamicke navigaci dela se dostaneme <4m ve vsech souradnicich. To
> je skvele, kdyby...
Ja pouzivam Kouwell KW-9281, coz je magneticke ufo a vozim jej na strese
auta ev. na batohu. Ja jsem nejak ocekaval, ze kdyz z GPSky vypadnou EPH
a EPV odchylky v metrech s pravdepodobnosti 95%, tak ze to tak opravdu je.
>
> Zminovane viditelne/pouzitelne satelity a koeficienty DOP deklaruji
> jakesi nepresne informace o nekterych castech vysilani signalu pro
> vyhodnocovani a chybach, na ktere se da pohlizet jen jako radove
> ukazatele, bez uvahy toho, jak jsou ve skutecnosti vypocitavany.
DOP a pouzitelne satelity mi vicemene koreluji s hodnotami EPV a EPH,
ale je fakt, ze se to musi brat s rezervou.
>
> Add Plzen.
> To cos tam opravovals delal Pavel. Ten se do projektu obul velice zahy
> a vytvoril z meho pohledu nekolik zasadnich karambolu a odmital o tom
> diskutovat. Pavel neni ani v teto konferenci, ac jsem ho zval, aby sve
> napady nekonfrontoval jen se mnou az neco udela, ale drive nez neco udela.
> Zeleznicni trate spojene mezi zastavkami s pouzitym daty z jinych map k
> tomu patri. Vetsinu jsem jich vymazal, pokavad jsem mel jakous takous
> jistotu, ze je delal on a nikdo jiny do nich nezasahoval. Povazuji to za
> nestesti pro OSM.
Trat Pha-Plzen jsem jeste schopen opravit, aby byla alespon tak presna,
jako kdyby se preklikala z landsatu.
>
> Ja uplne souhlasim jak to dela "wvb", nataha stare tracky z archivnich
> GPS, ale netaguje je, nenechava je rendrovat a zustava na kazdem ci na
> nem, zda to zcela smaze nebo pouzije jako podklad.
Ja kdyz v mape najdu nejake unwayed segments, tak jsem vzdy na
rozpacich, jestli to mam pouzit nebo ne. A taky jestli na tom nekdo
aktivne dela nebo ne. Skoda, ze soucasti OSM neni neco jako subversion,
kde by bylo pekne videt, kdo a kdy na danych carach pracoval vcetne
komentaru k verzi...
>
>
> Add tvorba dat pro OSM
> Rozhodne si nemyslim, ze podstatou OSM je geodeticka presnost
> vynasenych dat, ale zodpovedne a soustave vytvareni geodat v dostupne
> presnosti. Do zodpovednosti povazuji 2x track z GPS jedne trate, nebo
> jiny overovaci prostredek, trebas kontrola vynesene way nad ortofoto.
> Podstata tkvi v tom, ze k jednotlivym mapovanym castem nejsou pridavana
> temer radna metadata o tom jak vznikla ci jakou potencialni presnost
> vykazuji, jakou metodiku uzivatel pouzival. Pokud budu mit podezreni o
> dokonalosti, nezbyva mi nez to cele projezdit a udelat cele odznova. To
> by bylo velmi nestastne.
Tak v tomto ohledu si myslim, ze k tomu pristupuju zodpovedne :] Trate
ktere jezdim casto vynesu po prvnim zamereni a potom doupravuju podle
novych namerenych dat v pripade, ze jsou mezi nimi zasadni rozpory.
> Stejne tak jsem si jist, ze do roka rozhodne nepokryjeme vice nez 10%
> komunikaci v CR. A jestli do 10 let budeme mit 1/2 komunikaci, budou OSM
> povazovat za uspech. Lze totiz velice rychle ocekavat, ze se nase trasy
> vycerpaji a ty okrajove mimo nase dlouhodobe pravidelne cesty se
> pridavat budou obtizneji.
To by chtelo sehnat dalsi a dalsi lidi. Otazkou je, proc by nekdo neco
takoveho delal :]
> Sbirani Geodat je totiz obecne ta nejnakladnejsi cinnost v ramci
> geoinformatiky.
true, true.
> Jestli nekdo strasne moc touzi po nejake ucele mape CR, jsou k
> dispozici ruzne verze pro Garminy nebo POI projekt. Ja bych ale velice
> nerad podobna data daval do OSM, nebo se temto projektum pripodobnoval.
> Dival jsem se na jejich vysledky a zadny znich nepocita s preciznim
> mapovanim ale s pouze s maximalizaci pokryti at uz jsou motivy
> jakekoliv. Vysledek je zalostny se zavrenymi ocami tak pro meritko 1:000 000
> A ja vidim OSM pouzitelny a pro vskutku presne mapy pro meritka okolo
> 1:25 000 - 1:10 000. Zatim zbeznym pohledem by mohla byt sit komuninakci
> presnejsi nez ma ZABAGED a to zrejme diky jeho algoritmu pro generalizaci.
> Proste to, ze si hrajeme s GPS, jeste neznamena, ze vystup musi byt
> nutne jen na hrani. Za dodrzeni urcitych pravidel, to muzou byt velmi
> kvalitni geodata.
Tak se budeme snazit, aby se nam to podarilo.
>
>
> Zdravi
> vpredvecer dne odpocinuti
>
> hanoj
>
Zdravim v rano neodpocinuti,
K
>
>
> Kuba Sýkora napsal(a):
>> Tak otazkou jeste zustava, jestli je lepsi mit v mape naklikany uplny
>> nesmysl nebo trochu presnejsi data. Nerikam, ze moje data z GPS jsou
>> presna, ale daleko presnejsi nez to, co tam bylo doted.
>>
>> Se svoji GPS mam zatim jine zkusenosti - mam nekolik tahu, ktere
>> prijizdim temer denne a lisi se max o 10 metru. GPS z autobusu jsem
>> nepouzil pro premapovani, ale spis pro kontrolu. Sedi na dalnici jako
>> pribita.
>>
>> S tim autobusem by se to dalo predpokladat, nicmene GPS vracela podobne
>> vysledky jako pri jizde autem - 12 viditelnych satelitu a z toho
>> pouzitych 8-12. DPOD kolisalo od 2.5 do 1.2, coz udava na horizontalni
>> toleranci kolem 20m. Zaroven mam na notebooku pusteny GPSdrive s mapama
>> z Expedie a divam se, jak sedi data proti teto mape. Zatim jsem
>> vyraznejsi rozkol v datech nepozoroval.
>> Jaky pouzivas GPS prijimac a jak ho mas umisteny ve vozidle, kdyz
>> zamerujes? Docela by me zajimalo, jestli se nejak extremne odlisuju...
>>
>> Ten clanek na wiki jsem cetl, ale kdyz se podivam do OSM mapy a vidim
>> naklikane trate podle landsatu s krokem 10km, tak jsem docela na
>> rozpacich. Asi jde take o to, jestli ma byt mapa absolutne presna a jeji
>> zhotoveni pro CR bude trvat nekolik let nebo jestli ma i za cenu mensi
>> presnosti byt hotova v dohledne dobe.
>>
>> Diky za info,
>>
>> K
>>
>> hanoj wrote:
>>>> vcera jsem jel do Plzne autobusem a zpatky z vedeckych duvodu vlakem :]
>>>> Mam tedy zaznamenanu komplet D5 k Plzni, ktera je zmapovana dostatecne.
>>>> V Plzni jsem projel tramvaji z Boru k Americke a prosel pesky celou
>>>> Americkou k nadrazi.
>>> *** Me zkusenosti jsou, ze track z autobusu ma vyrazne horsi kvalitu,
>>> nez z osobniho vozidla, celkem logicky nebot vyhled na oblohu neni v
>>> buse idealni, jejich pouziti bych silne zvazoval...
>>>
>>> *** tracky z vlaku jsou pouzitelne *vyhradne* po obousmernem projeti,
>>> kdy prijimac je na opacne strane zeleznicniho svrsku. Mam takovou
>>> jednostopu na trati Jihlava-Brno, na ktere jsou krasne vynesene oblouky,
>>> az na to ze obcas si odskoci na silnici, do zastavby ci do reky. Cosi o
>>> tom jsem placal na:
>>> http://wiki.openstreetmap.org/index.php/WikiProject_Czechia/railways_surveying#Railways_surveying
>>>
>>>
>>> Obecne nevynasim zadne komunikace, pokud nemam track z obou smeru. Ono
>>> ten prijimac GPS rad tvrdi ze neco meri, byt to co generuje je spise
>>> randoom nez mereni.
>>>
>>> Ze dvojiho lze ucinit zaver = meril nesmysle nemapuji, nebo podlozim
>>> ortofotomapou. Z dvojiho mereni se take dobre usuzuje s jakou presnosti
>>> vynaset segmenty (tak aby se vesly do obalove zony).
>>>
>>> U notoricky projizdenych tras jsem nasbiral svazek tracku sirky az 50m.
>>> Predstava, ze se to pak opravi, nebo nekdo opravi je dle mych zkusenosti
>>> licha.
>>>
>>>
>>> hola
>>>
>>> Hanoj
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/cgi-bin/mailman/listinfo/talk-cz
--
Jakub Sýkora
email: kubajz na kbx.cz <')
ICQ: 68976632 ( =-
mobil: +420 777 594 201 ''
Další informace o konferenci talk-cz