[Talk-cz] footway vs. path (bylo: Návod na zakreslování turistických tras)
Jakub Sykora
kubajz na kbx.cz
Úterý Srpen 24 14:19:17 UTC 2010
Ahoj,
tady nejde o tagovani znacek - o to se nikdo nepre, ale o pravidla
platna plosne. A mezi tim je treba rozlisovat. Kdyz se zmeni vyhalska a
rekne, ze se v obci bude jezdit 40, tak se musi dat odlisit, jestli je
nekde cedule 50 nebo zda se tam doted jezdi 50 kvuli vyhlasce.
Takze on ten pozadavek na zavedeni hranice obce ve smyslu znacek Zacatek
a konec obce ma svuj smysl.
Dokonce i v testech v autoskole se da snadno najit otazka: Jak poznate,
ze se nachazite v obci?
Bez nabizenych odpovedi je to pro vetsinu lidi hodne tezke. Ovsem pri
nabidnuti moznosti "c) oblast je vymezena znackami Zacatek obce a Konec
obce" nepochybuje nikdo.
K
Dne 24.8.2010 15:23, jzvc napsal(a):
> Dne 24.8.2010 6:51, Mike napsal(a):
>
>> On 23.8.2010 22:12, "Petr Morávek [Xificurk]" wrote:
>>
>>> Aleš Janda napsal(a):
>>>
>>>> Ideální je, pokud data odrážejí skutečný stav. A skutečný stav je
>>>> takový, že omezení rychlosti dané zákonem je omezení *v obci*, což je už
>>>> z principu plocha. Tedy landuse=residential (nebo obdobný) je ta správná
>>>> cesta.
>>>>
>>> Chyba, z hlediska silniční dopravy není rozhodující nějaká plocha ale
>>> to, kde je značka začátku a konce obce. To je z hlediska zákona jediná
>>> skutečně rozhodující věc určující, kde začínají a končí pravidla
>>> vztahující se na jízdu v obci (včetně omezení rychlosti).
>>> Existuje mnoho obcí, kde jsou tyto značk umístěny hodně daleko před
>>> začátkem jakékoliv zástavby (a je jedno jestli residential, commercial
>>> nebo industrial). Taky není úplně neobvyklé umisťování značky začátku
>>> obce dál od zástavby, než je v opačném směru značka konce obce.
>>>
>>> Osobně se domnívám, že omezení rychlosti v obci by se mělo, jak už tu
>>> někdo psal výše, promítnout do OSM asi tak, že pro všechny residential
>>> se implicitně předpokládá max.50km/h, podobně jako pro všechny motorway
>>> (a trunk?) max.130km/h, a primary-tertiary 90km/h. Pak už jen stačí
>>> nějak označit, že např. část primary "je" v obci a tak má omezení
>>> rychlosti, což lze dvěma způsoby:
>>> * Nastavit rychlost na way - menší náchylnost na chyby, za to je to
>>> nesystémové řešení, které neumoňuje jednoduchou změnu např. při změně
>>> zákona.
>>> * Značit nody se značkami začátku/konce obce - musely by se vyřešit
>>> nějaké poloautomatické netriviální kontroly, na to jestli jsou skutečně
>>> všechny vjezdy/výjezdy označeny správně.
>>>
>>> Petr
>>>
>>>
>>>
>> Ale ta plocha snadno vymezí, kde ta značka je. Najít všechny cesty
>> uvnitř plochy není tak složité, jako hledat je mezi nějakými body, kde
>> opravdu hrozí, že nějaký výjezd nebude označen. To se netýká jen silnic,
>> ale třeba i track. A ten kontrolní automat by dělal to samé co navigace,
>> podle mne něřešitelné, protože ten node může být na té cestě o 5km dál
>> na začátku další obce a algoritmus nebude vědět, zda je to tak dobře
>> nebo špatně.
>>
>> Souhlásím s návrhem na maxspeed=city_limit, což je dobrý nápad. Ve
>> většině případů to bude shodné s residential, takže tam bude stačit
>> doplnit tento tag. Pokud se to náhodou nebude shodovat, tak se to
>> obkrouží ještě jednou. Podle mne stejně nerozhoduje, jestli je ta značka
>> u prvního baráku nebo o 50m dřív, když je ta obec dlouhá X km. Pro
>> počítání doby trasy v navigaci to nebude mít vliv. Přijde mi, že zde
>> příliš řešíme přesnost mapy, přičemž je tam už teď tolik nepřesností, že
>> tohle je marginální problém.
>>
> Pro pocitani doby dojezdu je ovsem tato informace (kde zacina a konci
> 50) naprosto nanic. Doba dojezdu je variabilni natolik a zavisla na
> tolika ruznych faktorech, ze pokud prohlasim, ze prumerna rychlost je
> 60km/h, tak mam pravdu a nemusim nic zjistovat (je to pro info prumer u
> meho auta pri najezdu cca 100 000km => je to realny cislo). Pokud si uz
> chceme hrat na realnou navigaci "od znacky ke znacce", tak pojdme
> tagovat proste jednotlivy dopravni znacky podle skutecnosti a necht si s
> tim algoritmus nejak poradi. V realu taky znacky chybi/jsou necitelne/...
>
>
>> _______________________________________________
>> Talk-cz mailing list
>> Talk-cz na openstreetmap.org
>> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
>>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
>
Další informace o konferenci talk-cz