[Talk-cz] Kontrola a doplnění ulic
Marián Kyral
mkyral na email.cz
Pátek Srpen 29 05:40:49 UTC 2014
---------- Původní zpráva ----------
Od: Petr Vozdecký <vop na seznam.cz>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
Datum: 28. 8. 2014 23:56:40
Předmět: Re: [Talk-cz] Kontrola a doplnění ulic
"
"Dobrý den,
nezáleží nejen na tom, co napíše úředník do RÚIAN, ale hlavně na tom, jak to
schválí příslušná rada (zastupitelstvo) obce. To je pro úředníka závazné a
podle příslušného usnesení by to měl zapsat do RÚIAN.
Rozhodně se názvy ulic neřídí v RÚIAN pravidly Českého pravopisu. Pokud byl
název ulice schválen v minulosti, tak platí původní název, i když není v
souladu s pravidly.
Některé obce (např. Zlín) využily možnost a schválily změnu názvů ulic, aby
byly v souladu s pravidly Českého pravopisu. Ale některé tvrdošíjně trvají
na původních názvech (např. Praha).
Největší problém to dělá školákům ...
Pěkný večer přeje
Petr Souček
"
Zdravím vespolek,
už jsem to chtěl napsat dříve, je to tak jak píše Petr Souček - za oficiální
název nelze v žádném případě brát nějaké slovní spojení odpovídající
(jakýmkoliv) pravidlům. Nelze tedy postupovat cestou univerzálního skriptu,
který sjednotí názvy do "správných" tvarů. Historický vývoj místních názvů i
neuvěřitelná lidová tvořivost místních zastupitelstev jsou autory mnoha
fantaskních názvů, které jsou přes svoji "originalitu", zmatečnost a
jazykovou nesmyslnost skutečnými oficiálními názvy.
Univerzální skript bude mít řadu dalších oříšků k řešení. Je jím třeba
značný výskyt slova" ulice" v názvech ulic, přičemž mnohde je zjevně
nesprávně nadbytečný a v rozporu s ofic názvem.
V Brně (a v celé řadě dalších měst) však lze např. nalézt i z pohledu
uživatele map překvapivé sousloví "ulice Kosmonautů", zatímco třeba zastávka
MHD je jen Kosmonautů. Zmatečné je to třeba tím, že v papírovém rejstříku
tuto ulic nenajdete pod "K" ale pod "U". Různé datové zdroje pak obsahují
mraky ulic s nesprávně uvedeným slovem "ulice" na začátku názvu - jak ale
pomocí scriptu automaticky poznat, která "ulice" je správně a která
nikoliv...
"
No skript může být použit pouze na začátku, pro prvotní naplnění mapovací
tabulky. Ta se pak zkontroluje a následně se pouze budou přidávat nové
ulice.
Ovšem, po tom, co napsal pan Souček, bych se přikláněl k tomu,
synchronizovat pojmenování ulic s RUIAN a tam kde bude potřeba, použít
dodatečné klíče alt_name, loc_name, short_name.
Marián
"
vop
"
-----Original Message-----
From: Marián Kyral [mailto:mkyral na email.cz]
Sent: Thursday, August 28, 2014 8:50 PM
To: talk-cz na openstreetmap.org
Subject: Re: [Talk-cz] Kontrola a doplnění ulic
Dne 28.8.2014 12:50, Jan Martinec napsal(a):
> Nicméně: ten problém s adresami ale je větší: velká a malá písmena
> bych považoval za ne-problém, to funguje při vyhledávání téměř všude
> (takže bych to neřešil a považoval za false positive); ale co se
> zkratkami? Třeba celý úsek podél Mariánských hradeb v Praze: ulice má
> name="Na Baště svaté Ludmily", zatímco adresní body "Na Baště sv.
Ludmily".
>
> Tedy dotaz do pléna: má smysl řešit takové (významově rovnocenné) rozdíly?
> (Případně, pokud ne: lze v OSMi něco označit jako "fixed: false
> positive"?)
>
> Honza "Piškvor" Martinec
>
Přesně tak. Co vím, je snaha v OSM mít nezkrácené názvy. Existuje dokonce
skript, který projde seznam ulic a navrhne nezkrácené jméno - ul. -> ulice,
tř. -> třída, nám. -> náměstím, náb. -> nábřeží...
Na cedulích se to většinou zkracuje - cedule je menší a levnější. A pak
zřejmě záleží na konkrétním úředníkovi, jak to zadá do databáze a následně
do RUIAN.
Takže pokud bychom to chtěli udělat dle pravidel OSM - tedy nezkracovat,
musel by si Petr udělat nějaké mapování - RUIAN ulice - nezkrácená OSM
ulice. A při aktualizaci k tomu přihlížet.
Marián
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz"
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz"
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20140829/ff88838d/attachment.html>
Další informace o konferenci talk-cz