[talk-cz] Poštovní schránky - výzva
Miroslav Suchý
mirek na rodina-sucha.cz
Čtvrtek Leden 7 21:02:13 UTC 2021
Plním slib, který jsem dal Tomášovi K. - už dlouhou dobu máme rozjetý
projekt mapování poštovních schránek. Už toho zas tak moc nechybí. Teda
jak se to vezme. Na pár lidí je toho ještě dost. Na velkou skupinu je
toho málo.
Aktuální stav je možno vidět na:
http://josm.poloha.net/cz_pbox/
Mnohá depa máme na 100 procentech! To je skvělá práce!
Schránek celkem: 19815
Schránek v OSM: 15185
Schránek propojeno: 14928
Takže nám zbývá necelých pět tisíc schránek. Pokud nás na to vlítne
dvěstě lidí a každý udělá pouhých 25 schránek, tak bude hotovo!
Takže jak na to?
Na stránce
http://josm.poloha.net/cz_pbox/
si najděte oblast, která je nejméně zpracovaná. Sice vás může lákat
dorazit oblast, kde chybí pár schránek, ale to se vám nejspíše nepovede,
protože půjde o problematické schránky (budova se opravuje, schránka
není vidět z fotek, bordel v datech CP).
Pak si otevřete experimentální POI importer (můžete kliknout na ref v
seznamu konkrétního depa)
http://osm.kyralovi.cz/POI-Importer-testing/#datasets=CZECPbox&settings=hideCompletePOI
Tj. Nastavení: skrýt kompletní POI
Datové sady: České, Poštovní schránky (schránky Brno, ignorujte)
Najděte si tu oblast toho depa, které jste si vybrali prvně. Chybějící
schránky jsou v POI importeru červeně. Na ty je dobré se zaměřit
nejdříve. Schránky které jsou žluté, nebo slabě zelené - tak těm chybí
nějaký atribut nebo se tam změnil. Můžete je opravit, ale zejména pokud
tam sedí ref, tak je možné to pak opravit najednou strojově.
Vypadá to takto:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Majkaz/taskman_schr%C3%A1nky
Vyberte si jednu konkrétní schránku. Podívejte se kde přesně leží. Hodí
se podívat i do poznámky POI importeru, kde může být něco užitečného.
Např. "budova Coopu" - a ta může být desítky metrů vzdálená od
souřadnic, které dodala pošta. Pak si otevřete Panoramu na mapy.cz a
ujistěte se, že na daném místě schránka opravdu je. Teda samozřejmě -
nejlepší je se na místo vydat osobně. Ale to si můžete šetřit na místa,
která na fotkách nejsou vidět - dům za řadou tújí, schránky v
autokempech nebo nemocnicích.
Potom si v editoru najděte dané místo, vytvořte tam schránku podle
hodnot z POI importeru. Postup pro JOSM hezky popsala Majka zde:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Majkaz/schr%C3%A1nky
V okamžiku, kdy schránka má všechny tagy operator, ref,
collection_times, tak tam ještě přidejte
source=CP:202101
CP jako česká pošta a pak je formát ROKMĚSÍC.
Pokud je chyba v datech pošty, tak mi napište mimo konferenci a já to
pak přepošlu správci v ČP,
A máte hotovo. Uložte a přesuňte se na další schránku.
Změny v POI importeru se projeví se zpožděním. Nemělo by být delší než
24 hodin.
Případné dotazy rád zodpovím.
Mirek
Další informace o konferenci talk-cz