[Talk-dk] fortove som separete ways?
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Tor Feb 9 13:31:18 GMT 2012
Torsdag den 9. februar 2012 13:21:33 Soren Johannessen skrev:
> > det lyder som om der er generel enighed om at det brugbare er ikke at
> > indtegne fortove som separate ways.
> >
> >
> >
> > kunne det give mening at rydde lidt om i området kbh c, og fjerne nogle
> > af disse torve, og i stedet flytte informationen over på vejene? bør
> > man kontakte de brugere der har oprettet dem?
>
> Torve områder(gågåder fx) med highway=pedestrian og så lavet som
> polygon med area=yes skal vel ikke fjernes - det er vel disse hvor man
> har lagt path/footway etc. henover områderne ( highway=pedestrian,
> area=yes) der skal fjernes ? og selvfølgelig skal torve etc. flyttes
> hen og røre vejene i nærheden.
>
> Jeg har lidt mistanke om at nogle af disse path/footway henover
> (highway=pedestrian, area=yes) er lavet for at få diverse
> rutevejledere til at sende folk til fods igennem sådan et område.
> Hvilket er jo forkert da vi ikke kortlægger til en bestemte
> rutevejleders algoritmer.
Må jeg lige minde om at det er renderen (som f.eks. Mapnik), det anbefales
ikke at kortlægge til.
I forhold til rutevejledere vil jeg mene at vi bør tillade os at forholde os
anderledes. Routing funktionen i min Garmin kan ihvertfald ikke finde ud af at
rute mig over areas og jeg kan ikke umiddelbart forestille mig at den kommer
til det på noget tidspunkt. Desuden er mit gæt at det meget langt fra er alle
rutevejledere der formår at rute over areas. Derfor vil jeg ked af en
"bandlysning" af disse "hjælpeveje" henover areas.
Mere information om maillisten Talk-dk.