[OSM-talk-nl] Huisnummers AND in Karlsruhe formaat
Freek
freek_osm at vanwal.nl
Tue Jul 29 09:23:04 UTC 2008
Hoi,
Op talk at osm woedt alweer de zoveelste discussie over huisnummer-schema's [1],
en wij zitten nog steeds met onze data van AND [2]. Omdat het mij leek dat
het Karlsruhe schema [3] de grootste kans op succes (=gebruik) heeft, ben ik
begonnen het AND conversie tool aan te passen om huisnummers uit te schrijven
in dit formaat. Een eerste resultaat is hier te vinden:
http://www.vanwal.nl/osm/huisnummers_AND_Eindhoven.osm
(Deel van het centrum en noorden van Eindhoven, alleen huisnummers, andere
data kan je er met JOSM zelf overheen laden. Als je graag een ander gebied
ziet genereer ik die zo, gegeven een bounding box.)
Het grote voordeel van dit formaat voor ons (osm-nl) is dat de conversie
onafhankelijk van de eerder geimporteerde data gegenereerd en geupload kan
worden. Voor nadelen, zie o.a. de thread op talk [2]. Het belangrijkste
nadeel voor de Nederlandse situatie lijkt me de hoeveelheid data: elke weg
met huizen aan beide kanten zorgt voor twee nieuwe ways (om een indicatie te
geven: heel Nederland genereerd een .osm-file van zo'n 300 a 400 MB). In mijn
huidige versie wordt dan ook de naam van de straat (addr:street) en het
AND_nosr_r veld herhaalt om de adressen later met de juiste weg te kunnen
koppelen. Een alternatief zou zijn om relaties te gebruiken, maar dat zou nog
meer data genereren, dus dat heb ik nog maar niet gedaan.
Details van de conversie
De huidige implementatie verschuift de nodes van een weg met huisnummers naar
links of rechts over een voorgedefinieerde afstand (op dit moment kan maar
één van die twee gekozen worden, ik draai het tool twee keer en voeg de data
samen). De weg wordt niet als geheel verplaatst (dat zou rare resultaten
geven bij kronkelenende wegen), maar elke node op zich wordt verplaatst in de
richting van de normaal op de hoek waar die node zit. Dit resulteert in
netjes "geëxplodeerde" en "geïmplodeerde" wegen. Daarna wordt de weg aan
beide uiteinden nog een beetje ingekort (weer met een vaste afstand) omdat
dat in de meeste gevallen een resultaat geeft dat het meeste met de
werkelijkheid overeen komt.
Problemen/Hoe verder?
De huidige implementatie is niet perfect (en de gegenereerde data zal altijd
nabewerking vergen), maar zoals je in bovenstaand voorbeeld kan zien ziet het
er in de meeste gevallen al best aardig uit. Dingen die ik eventueel nog zou
aanpassen als we echt met deze data willen gaan werken zijn
- simplificatie van de gegenereerde huisnummer-ways om de hoeveelheid
nutteloze nodes een beetje in de perken te houden,
- verfijning van de gegenereerde tags (addr:range_odd en addr:range_even
kunnen weg, AND_nosr_r moet misschien ook geprefixt worden, etc.).
Verder denk ik dat een eventuele import op twee manieren gedaan zou kunnen
worden:
- Big bang, alles in één keer zoals met de originele AND import. Nadeel
hiervan is dat het op sommige plaatsen misschien een beetje een rotzooitje
kan worden door bijv. slechte conversie of bestaande data die is aangepast en
de huisnummers niet meer netjes langs de straten lopen.
- Stuksgewijs, waarbij iedereen een gebiedje kan downloaden, bekijken,
aanpassen en dan uploaden. Voordelen en nadelen worden als oefening voor de
lezer gelaten ;-)
P.S. Ik wil hier best in Veenendaal of Baarn (maar dat duurt weer zo lang) met
mensen over doorpraten, laat het even weten als je dat een goed idee lijkt.
[1] Begonnen met
http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2008-July/028151.html
[2] http://wiki.openstreetmap.org/index.php/AND_Data/Spec#Roads_file
(zie RD_23, hn#...)
[3]
http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema
--
Freek
More information about the Talk-nl
mailing list