[Talk-si] meje in zakoni]
Damjan Gerli
damjan na damjan.net
Pet Avg 7 17:36:52 BST 2009
Perfektno! Veseli me da je prišlo do enega konkretnega stika.
lp
Damjan G.
> -----Izvirno sporočilo-----
> Od: talk-si-bounces na openstreetmap.org
> [mailto:talk-si-bounces na openstreetmap.org] Namesto Ales rom
> Poslano: 7. avgust 2009 14:54
> Za: talk-si na openstreetmap.org
> Zadeva: Re: [Talk-si] meje in zakoni]
>
> Lep pozdrav.
>
> Sem se danes pogovarjal z ga. Matejo Gabrovšek iz GURS, ki
> dela prav na področju meje (hkrati pa jo tudi osebno poznam
> že od prej, pa nisem vedel da dela na GURS). Dogovorjena sva,
> da bodo pri njih staknili glave in razmislili kako
> licencirati podatek o meji, pa tudi druge javno objavljene
> podatke na njihovem portalu.
> Trenutni pogoji uporabe menda res ne dovoljujejo neposrednega
> uvoza. Predlagam, da malo počakamo z uvozom, dokler ga.
> Gabrovšek ne pošlje uradnega odgovora.
> Veseli me, da smo se malo razgovorili. Na koncu morda celo
> pridemo do željenega cilja :-)
>
> Aleš Rom
>
>
>
> 2009/8/7 Stefan Baebler <stefan.baebler na gmail.com>
>
>
> V svojem odgovoru je GURS zapisal "V brezplačne in
> nepridobitniške
> namene dovoljujemo uporabo podatkov...".
> OSM fundacija je res neprofitna ustanova, OSM projekt
> sam po sebi ni
> profitno naravnan,
> posamezniki, ki bi te podatke pripravili in uvozili s
> tem ne služimo.
>
> ...ampak...
>
> Licenca OSM (trenutno cc-by-sa, nekoč najbrž odbl) [1] dovoljuje
> komercialno (plačljivo in pridobitno) rabo podatkov.
> Rezultate projekta v poslovne namene uporablja več
> podjetij. Nekatera
> tesno sodelujejo in prispevajo projektu [1], medtem, ko
> je najbrž
> mnogo več takih, ki samo koristijo rezultate (razne iphone
> aplikacije...)
>
> Sporna bi lahko bila že definicija "pridobitnosti", ker
> projekt že
> samo z novimi podatki "pridobi", kakor tudi posameznik, ki samo
> pregleduje zemljevid na spletu ima od tega "korist" ("pridobiva"
> znanje ali mu vsaj ni dolgčas in ne zapravlja denarja za tiskane
> zemljevide ali druge oblike zabave).
>
> Skratka, po mojem mnenju podatki s tako omejujočimi
> pogoji uporabe [3]
> niso primerni za uvoz v OSM.
>
> Dobro bi bilo, da bi z GURSom to razčistili in po
> možnosti dosegli kak
> dogovor, ki bo sprejemljiv za uvoz v OSM.
>
> lp,
> Štefan
>
> [1] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/License
> [2] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Company
> [3]
> http://prostor.gov.si/vstop/fileadmin/narocanje/pogoji_uporabe
> _podpisani.pdf
>
>
> 2009/8/7 Damjan Gerli <damjan na damjan.net>:
>
> > Pozdravljeni! Tudi sam sem se spraševal o uporabi
> podatkov državne meje in o
> > tem tudi pisal na GURS. Moje vprašanje in odgovor, ki
> so mi ga poslali,
> > prilagam tu spodaj. Jaz sem predvsem gledal mejo med
> Italijo in Slovenijo,
> > ki je bila nato pred kakšnim tednom ponovno uvožena
> iz novih podatkov dežele
> > Furlanije-Julijske krajine in je sedaj zelo boljša
> kot prej. Vseeno pa se mi
> > zdijo podatki iz Gurs-a še boljši od trenutno vrisane meje na
> > OpenStreetmapu. Glede na odgovor, ki so mi ga dali,
> bi jaz kar uporabil
> > podatke o meji in jih uvozil v Openstreetmap. Namreč
> imam že pripravljeno
> > osm datoteko s celotno slo mejo... Isto bi lahko
> naredili za slovenske
> > občine...
> >
> > LP,
> > Damjan G.
> >
> >
> --------------------------------------------------------------
> --------------
> > ----
> > Od: Mateja.Gabrovsek na gov.si [mailto:Mateja.Gabrovsek na gov.si]
> > Poslano: 14. julij 2009 9:52
> > Za: damjan@******.***
> > Kp: Blaz Barboric; Darja.Komovec na gov.si; Kristina.Perko na gov.si
> > Zadeva: Re: FW: Vprašanje glede uporabe brezplačnih
> podatkov s portala
> > Prostor
> >
> >
> >
> > Spoštovani g. Gerli!
> >
> > V brezplačne in nepridobitniške namene dovoljujemo
> uporabo podatkov o
> > državni meji Republike Slovenije, ki jih s pojasnilom
> pridobite na naši
> > spletni strani portala Prostor.
> > Lep pozdrav!
> >
> > Mateja Gabrovšek
> > Oddelek za državno mejo
> >
> >
> >
> >
> >
> > "prostor" <prostor na geod-is.si>
> > Sent by: "Blaz Barboric" <Blaz.Barboric na geod-is.si>
> > 14.07.2009 08:36
> >
> > To
> > <mateja.gabrovsek na gov.si>
> > cc <Kristina.Perko na gov.si>, <Darja.Komovec na gov.si>
> >
> >
> > Subject FW: Vprašanje glede uporabe brezplačnih
> podatkov s portala Prostor
> >
> >
> >
> >
> >
> >
> > Pozdravljeni,
> >
> > Prosimo za informacijo glede vprašanja g. Gerlija o
> uporabi podatkov državne
> > meje.
> >
> > Lep pozdrav,
> >
> > Blaž Barborič
> > Geodetski inštitut Slovenije
> >
> >
> > -----Original Message-----
> > From: Damjan Gerli [mailto:damjan@******.***]
> > Sent: Monday, July 13, 2009 5:59 PM
> > To: prostor
> > Subject: Vprašanje glede uporabe brezplačnih podatkov
> s portala Prostor
> >
> > Pozdravljeni!
> > Imam vprašanje glede uporabe podatkov "Državna meja
> Republike Slovenije", ki
> > jih dobimo na portalu Prostor
> >
> (http://prostor.gov.si/vstop/fileadmin/BREZPLACNI_POD/slo_meja
> .zip in tudi
> >
> http://www.gu.gov.si/fileadmin/gu.gov.si/pageuploads/ogs/nov_d
> rz_koord_sist/
> > 24_regij/Regionalni_24_TRF_DXF.zip).
> > Rad bi uporabil te podatke kot bazo za popravilo
> vrisane meje v projektu
> > OpenStreetMap (http://www.openstreetmap.org/), saj
> je, posebno na nekaterih
> > delih, vrisana meja med Slovenijo in Italijo
> popolnoma napačna (tudi 200 in
> > več metrov pogreška - podatki v openstreetmap so:
> Based on ISTAT data - 2001
> > Italian Census). Zato Vas sprašujem, če je takšna
> (brezplačna in
> > nepridobitniška) uporaba podatkov dovoljena in lahko
> podatke o meji uporabim
> > kot bazo za popravilo podatkov v OpenStreetMap-u?
> >
> > Hvala za odgovor
> > Damjan Gerli
> > Nabrežina / Trst / Italija
> >
> >
> --------------------------------------------------------------
> --------------
> > ----
> >
> >
> >> -----Izvirno sporočilo-----
> >> Od: talk-si-bounces na openstreetmap.org
> >> [mailto:talk-si-bounces na openstreetmap.org] Namesto Igor Brejc
> >> Poslano: 6. avgust 2009 10:00
> >> Za: Ales rom
> >> Kp: talk-si na openstreetmap.org
> >> Zadeva: Re: [Talk-si] meje in zakoni]
> >>
> >> Zdravo Ales,
> >>
> >> Zanimiv pristop, se popolnoma strinjam. Mogoce kasneje
> >> najdemo se kaksno drugo open-source karto z boljso
> >> resolucijo, pa tisto uvozimo naknadno.
> >> Edino bi pripomnil, da je treba vrisati le manjkajoco mejo s
> >> Hrvasko, ker so ostale ze vrisane iz drugih (verjetno bolj
> >> natancnih) virov.
> >>
> >> Strinjam se tudi s Stefanom glede groznje GURS-u :)
> >> Kar se tice Hrvatov, pa se vedno lahko dodajo tudi "svojo"
> >> razlicico meje, bo pac dvojna.
> >>
> >> lp Igor
> >>
> >>
> >> 2009/8/6 Ales rom <gabrce na gmail.com>
> >>
> >>
> >> Pozdrav vsem kartografom.
> >>
> >> Tudi sam sem se že pred časom oglasil na listi z
> >> vprašanjem v zvezi z mejo. V zvezi z objavljeno .shp datoteko
> >> na spletni strani GURS sem jim tudi poslal pisno vprašanje o
> >> možnosti uporabe omenjene datoteke v Openstreetmap.org
> >> Odgovor, je bil, da jo lahko uporabimo v skladu z
> >> njihovimi pogoji uporabe, kar pa po mojem mnenju ni dovolj za
> >> neposreden uvoz.
> >> Mejo s Hrvaško sem sam narisal na naslednji način:
> >> 1. Iz wikipedije sem naložil zemljevid Slovenije
> >> http://sl.wikipedia.org/wiki/Slika:Slovenia_map.png.
> >> Zemljevid je del UN Maps in če prav razumem, je konkretna
> >> slika uporabna brez omejitev. Tudi ločljivost slike
> je precej dobra.
> >> 2. Sliko sem uvozil v brezplačni program GPS
> >> TrackMaker http://www.gpstm.com/ in jo poravnal v
> koordinatni sistem.
> >> 3. Po meji sem posnel GPX file, ki sedaj čaka na uvoz v
> >> Openstreetmap.
> >> Verjamem, da je to trenutno edini legalni način vrisa
> >> meje iz kakšne predloge.
> >> Ocenjujem, da bo natančnost tako narisane meje nekje
> >> okoli 200 m. Vsekakor ne bo mogoče zajeti prav vsake parcele,
> >> vendar pa sem prepričan, da mejo potrebujemo. Sploh ne za to,
> >> da bi se ločili od Hrvatov, temveč da bi končno lahko videli,
> >> svojo statistiko pri projektu. Ponekje nam pomagajo reke
> >> (predvsem zelo dolga Kolpa :-) Pričakujem vaše komentarje.
> >> Če ne bo kakšnega res negativnega odziva ali argumenta proti,
> >> bom mejo uvozil v v nekaj dneh.
> >>
> >> Hvala, in lep pozdrav,
> >>
> >> Aleš Rom
> >>
> >>
> >> 2009/7/28 Igor Brejc <igor.brejc na gmail.com>
> >>
> >>
> >> Forwardam na listo :)
> >>
> >> lpi
> >>
> >> Oj!
> >>
> >> Kakor sem jaz pred časom gledal so občine v
> >> zakonu definirane kot
> >> skupine naselij, ki spadajo v posamezno občino.
> >> Kje so definirane natančne meje teh naselij pa
> >> nisem šel raziskovat.
> >> Najbrž so definirane vsaj v zemljiški knjigi
> >> (javna listina!), vendar
> >> jih je od tam malo težje prečrpati, ponovna
> >> raba (objava) pa je
> >> verjetno spet nekako omejena (ker kataster
> >> vsebuje tudi osebne
> >> podatke).
> >>
> >> Ve kdo še za kak drug vir definicije
> mej naselij?
> >>
> >> lp,
> >> Štefan
> >>
> >> 2009/7/28 Igor Brejc
> >>
> >> > Zdravo,
> >> >
> >> > Da malo oživim diskusijo na naši listi.
> >> Včeraj sem začel vrisovati meje
> >> > Triglavskega NP (približno) na osnovi starih
> >> kart, potem pa sem se spomnil,
> >> > da so te meje tako ali tako določene
> z zakonom
> >> > (http://www.tnp.si/razumeti/C65), kar naj bi
> >> načeloma pomenilo (po moji
> >> > laični presoji), da so podatki o poteku meje
> >> public domain. To pa naj bi
> >> > pomenilo, da jih lahko svobodno uporabljamo v
> >> OSM, ali pač?
> >> >
> >> > Enaka situacija bi lahko bila pri državni
> >> meji: sicer nisem našel točnega
> >> > zakona v Uradnem listu, vendar naj bi državna
> >> meja bila določena z zunanjimi
> >> > mejami občin. Meje občin pa so tudi določene
> >> z zakonom. Torej bi teoretično
> >> > spet lahko to definicijo uporabili pri
> >> vnašanju meje v OSM. Pa tudi
> >> > občinskih mej, če bi se komu dalo.
> >> >
> >> > Kaj pravite?
> >> >
> >> > lp Igor
> >
> >
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-si mailing list
> > Talk-si na openstreetmap.org
> > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-si
> >
>
> _______________________________________________
> Talk-si mailing list
> Talk-si na openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-si
>
>
>
>
More information about the Talk-si
mailing list