[Talk-cz] rúian - struktura dat adresních bodů
Miroslav Šulc
fordfrog na fordfrog.com
Neděle Srpen 5 16:10:08 UTC 2012
ahoj,
pustil jsem se do toho bota nad rúian daty. z analýzy rúian dat mi
vyplývá, že sestavení adresy lze udělat následovně:
- adresní místa s vazbou na ulici mají definovanou ulici
- adresní místa bez vazby na ulici nemají asociovanou žádnou ulici
- určení obce adresního místa vazbou na stavební objekt a u něj přes
vazbu na část obce až na samotnou obec (a následně na nějaký vyšší
územní celek - okres, region)
k tomu připojuju ilustrační tabulku (typ_kod 1 = má číslo domovní, 2 =
má číslo evidenční; has_ulice f = nemá definovanou vazbu na ulici, t =
má definovanou vazbu na ulici; count = počet adresních míst; has_cobce =
má vazbu na část obce; has_momc = má vazbu na městský obvod/městskou
část; has_parcela = má vabzu na parcelu):
ruian_new=# select so.typ_kod, am.ulice_kod is not null has_ulice,
count(*), count(cobce_kod) has_cobce, count(momc_kod) has_momc,
count(identifikacni_parcela_id) has_parcela from rn_adresni_misto am
left join rn_stavebni_objekt so on am.stavobj_kod = so.kod group by
typ_kod, has_ulice order by typ_kod, has_ulice;
typ_kod | has_ulice | count | has_cobce | has_momc | has_parcela
---------+-----------+---------+-----------+----------+-------------
1 | f | 1098413 | 1098413 | 2190 | 1048078
1 | t | 1350292 | 1350292 | 266197 | 1310712
2 | f | 353978 | 353978 | 31947 | 273816
2 | t | 112828 | 112828 | 16215 | 81166
3 | f | 3 | 0 | 0 | 3
3 | t | 1 | 0 | 0 | 1
(6 rows)
z ní vyplývá, že všechny adresní body typu 1 (má číslo domovní) a 2 (má
číslo evidenční) mají v tabulce stavebních objektů vazbu na část obce.
problematika určení parametrů adresního bodu by tedy měla být až potud
jasná. (možná se lze ještě pozastavit nad otázkou, zda do informací o
adresních bodech zahrnout i městský obvod/městskou část).
další oblastí je tagování adresních bodů. když se podívám třeba tady u
nás na adresní body, tak jejich otagování se dost různí (nevím, jestli
jsem postihnul všechny případy, ale asi ne):
1) číslo domovní bez tagu addr:city
addr:conscriptionnumber=666
addr:country=CZ
addr:housenumber=666
addr:street=Lesní
is_in=Doksy, Liberecký kraj, CZ
source:addr=mvcr:adresa
source:loc=cuzk:km
2) evidenční číslo bez tagu addr:city a addr:street
addr:country=CZ
addr:housenumber=ev.479
addr:provisionalnumber=479
is_in=Staré Splavy, Doksy, Liberecký kraj, CZ
note=Nekonzistence cuzk:km a mvcr:adresa
source=cuzk:km
3) evidenční číslo s tagem addr:street, ale bez addr:city
addr:country=CZ
addr:housenumber=ev.399
addr:provisionalnumber=399
addr:street=Klůček
is_in=Doksy, Liberecký kraj, CZ
source:addr=mvcr:adresa
source:loc=cuzk:km
4) očekával bych adresní body typu 1) včetně tagu addr:city, ale u nás
jsem je nenašel
takže otázkou je, jaké tagy má mít adresní bod s číslem domovním a s
číslem evidenčním (v obci a mimo obec). osobně bych očekával u všech
adresních bodů následující tagy:
addr:city=Litovel
addr:conscriptionnumber=678
addr:country=CZ
addr:housenumber=678/1
addr:postcode=78401
addr:street=Mlýnská
addr:streetnumber=1
is_in=Litovel, Olomoucký kraj, CZ
source:addr=ruian
ref:ruian=123456789
případně lze ještě přidat tag s částí obce. tady je odkaz na addr tag na
osm: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:addr
poslední věc, na kterou jsem narazil, je, že kraje, které jsou použité v
osm datech, dnes již neexistují. co jsem pochopil z dokumentace rúian,
tak se nyní používají tzv regiony soudržnosti, jejichž názvy jsou
víceméně totožné s kraji (nicméně ne s těmi v osm). tady je seznam regionů:
ruian_new=# select nazev from rn_region_soudrznosti;
nazev
-----------------
Praha
Střední Čechy
Jihozápad
Severozápad
Severovýchod
Jihovýchod
Střední Morava
Moravskoslezsko
(8 rows)
takže např liberecký kraj zmíněný v příkladech nahoře neexistuje, stejně
tak olomoucký. tady je pak otázka, jakou identifikaci použít v is_in,
zda použít regiony soudržnosti (jako náhradu krajů), nebo pro lepší
identifikaci použít raději okresy.
takže když to shrnu, tak:
- identifikace adresních bodů je asi jasná (co s momc?)
- je potřeba domluvit se, jaké tagy budou adresní body obsahovat
- je potřeba najít náhradu za kraje
dotazy/připomínky/náměty?
ff
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20120805/06425b7f/attachment.html>
------------- další část ---------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: smime.p7s
Type: application/pkcs7-signature
Size: 4475 bytes
Desc: Elektronicky podpis S/MIME
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20120805/06425b7f/attachment.bin>
Další informace o konferenci talk-cz